Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vydejte se Severní stopou

Dolní Poustevna • sobota 16. května 2009

Klub českých turistů Dolní Poustevna ve spolupráci s Městem Dolní Poustevna a DAV-SBB Sebnitz pořádají již 33. ročník největšího turistického pochodu severních Čech Severní stopou.

Start tohoto oblíbeného turistického pochodu, kterého se jen v loňském roce zúčastnilo 1.805 účastníků a 100 pořadatelů, je u turistické chaty za hřištěm v Dolní Poustevně, a to od 7.45 do 11.00 hodin. Pro krátké trasy od tří do 10 km a všechny cyklotrasy je start v 9.00 hodin. Cíl je na výletišti Čtverec v Dolní Poustevně.

I letos si každý turista může vybrat trasu, která mu bude nejvíce vyhovovat. Pro zdravotně postižené je připravena trasa v délce tří kilometrů. Méně zdatní turisté, rodiče s dětmi nebo ti, kteří ve svých nohách mají ukryto již příliš mnoho kilometrů, aby se hnali za dalšími, mohou volit jednu z kratších tras, a to od pěti do deseti kilometrů. Ty vedou jen po českém území a projdou Karolíniným údolím, 5kilometrová trasa povede z Doliny na Čtverec, 8kilometrová trasa ještě přes vilémovský kostelík. Na těchto trasách čekají na děti různé soutěže se sladkými odměnami.

Do Německa se vydají ti, kteří si zvolí pěší výlet v délce 15 až 28 kilometrů, nebo cyklovýlet od 25 do 40 kilometrů. Všechny trasy přes Německo projdou hraničním přechodem do Sebnitz, dále kolem pravěkého parku Urzeitpark a Sebnitzským lesem přes Hubertovu kapli a Vlčí kámen (Wolfstein).

Nejdelší trasy (24 a 28 km) zavedou turisty na kopec Kaiserberg, odkud je opravdu netradiční pohled na Dolní Poustevnu. Pak pokračují cestou Dr. Alfred Meiche Weg na Waldhaus. Nejdelší trasa pokračuje z Waldhausu na Wachberg, odkud jsou nádherné výhledy na Saské Švýcarsko, poté vede přes státní hranici a pokračuje po Zlodějské cestě na Tomášov a Tanečnici.

Turistickou atrakcí letošní Stopy bude opět rozhledna Tanečnice. Asi proto se stala barevná kresba této rozhledny námětem pro letošní pamětní list, který obdrží každý účastník spolu s upomínkovým suvenýrem z keramiky.

Stejně jako v minulých ročnících, i letos budou odměněni tři nejmladší a tři nejstarší účastníci. Unavení turisté bu-dou moci načerpat síly u stánků s chutným občerstvením a při poslechu country hudby kapely Srdíčko.

A ještě upozornění na závěr. Ke startu pochodu se mohou turisté dopravit historickým vláčkem, který odjíždí v 7.00 hod. z Děčína, v 9.00 hod. z Rumburku přes Šluknov a v 9.55 hod. je v Dolní Poustevně. Zpět odjíždí v 16.45 hod. z Dolní Poustevny přes Šluknov, Rumburk, do Děčína.

Informace o historickém vláčku a 33. ročníku pochodu Severní stopou 2009 najdete na www.severnistopou.cz. Informace a propozice obdržíte též přes e-mail: leksa@centroflor.cz, tel.: 412 315 903, 602 126 390.

Tisk Tisk | E-mail E-mail