Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Navštivte modelářskou show v německém Oberseifersdorfu

sukhoj1 Oberseifersdorf • Tato pozvánka není jen pro všechny příznivce leteckého sportu, ale může posloužit i jako tip pro rodinný výlet.

Pomalu se stává každoroční tradicí letecká modelářská show pořádaná členy klubu v nedalekém Oberseifersdorfu. Je to akce mezi lidmi známá a hojně navštěvovaná, při níž je k vidění mnoho z modelářské praxe a techniky, a hlavně z pokročilé pilotáže.

Své umění zde nepředvádějí jen modeláři z místního klubu, ale přijíždí mnoho hostujících modelářů z Německa a také České republiky.

K vidění bývají modely letadel z období 1. světové války nebo nádherné a stále velice oblíbené exponáty letadel z 2. světové války, ale i současná sportovní letadla určená pro klasickou akrobacii a akrobatické modely s přebytkem výkonu pro extrémní akrobacii.

Kam až dospěla dnešní technika je možné posoudit na modelech letadel poháněných klasickou leteckou turbínou a leteckým petrolejem s nezaměnitelným zvukem a charakteristickou vůní výfukových plynů.

Na leteckou modelářskou show jsou pozváni také piloti vrtulníků se svými modely, což je další obor, který v současnosti prochází dynamickým vývojem. Možnosti, které dnešní modely nabízejí, se těžko popisují, je lépe být u toho. Výkony a hodně dobře zvládnutá pilotáž při akrobacii vrtulníků skupiny modelářů z České republiky minulý rok brala dech všem přítomným a sklidila hodně potlesku.

Jako pověstnou třešničku navrch nachystali modeláři ukázku nočního létání, realizovanou již na minulé show. Mohu potvrdit, že se jedná o velmi zajímavý zážitek. Létá se v naprosté tmě, piloti se orientují jen podle barevného pozičního osvětlení modelů. Některé modely jsou vybaveny ještě dalšími světelnými efekty, což atraktivitu tohoto počínání pochopitelně zvyšuje. Z bezpečnostních důvodů jsou k tomuto účelu nasazena letadla s nízkou konstrukční hmotností a pohonem na menší elektromotor.

Modelářská show je z hlediska programu rozdělena do tří částí: hlavní program probíhá v sobotu 7. června od 14.00 do 18.00 hod., noční létání (trvání asi jednu hodinu) začíná po setmění (cca ve 22.00 hod.) a nedělní program začíná v 11.00 a končí v 15.00 hod., již bez nočního programu.

Na letišti je zajištěno bezplatné parkování, vstupné je 2 Eura, děti mají vstup zdarma. Je připraven stánek s chlazenými nápoji, občerstvením, grilované maso a klobásky.

Letiště se nachází v blízkosti hlavní silnice B-178 vedoucí z Zittau na Lö-bau, přímo mezi obcemi Großhennersdorf a Oberseifersdorf, a nelze jej přehlédnout. Zjednodušenou příjezdovou mapku naleznete na stránkách klubu www.fmsc-cirrus.de

Libor Jelínek

Tisk Tisk | E-mail E-mail