Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Slyšet růst kulturu ve městě

Byl teplý večer, babí léto, seděli jsme pod jednou lampičkou a plánovali program čajových střed v Domečku Na Kopečku na příští měsíc. Za otevřeným oknem pofukoval vítr, takže byl trochu průvan, a my jsme rozkrojili jablko. Bylo to jablko, které urodila malá štíhlá jabloň stojící venku před čajovnou. Bylo jediné, zato povedené. Když jsem jedl svůj šťavnatý měsíček, uvědomil jsem si, jaké příroda vytváří duchaplné drobné paralely.

Předloni v létě se při otevírání Domečku zasazoval do země jen takový malý štíhlý stromek. Rostl pomalu, ale znatelně, a na konci loňského léta urodil jedno sladké červené jablko. Sázet strom je vždy trochu nejisté, zvlášť pokud nemůžete předem dobře odhadnout vhodnost podmínek. Ovšem nejdůležitějším krokem je nebát se zasadit ho. Pak zbývá zalévat a čekat, zda zapustí kořeny.

Otevírat čajovnu a kavárnu v malém městě na severu Čech a ještě k tomu mimo jakžtakž frekventované centrum by se mohlo někomu zdát bláhové. Přes to všechno tento krok přináší své ovoce. Na neobvykle působivém místě nad městem vznikly prostory se zvláštní atmosférou a do zdí malého domečku už zapustila kořeny malá nezávislá kultura. Přestože se podle mnohých v Rumburku nic neděje, tak i třeba na Kopečku je každou středu program, který by mohl stát za to vyjít pár metrů na kopec. Už od počátku se tu chystá dobrá hudba, vystavují originální výtvarná díla, promítají fotografie ze všech míst světa, přednáší o nejrůznějších tématech, hraje se tu malé divadlo, čte se tu próza i poezie a vznikají tu dramaturgické cykly, jako například „Divadlo na plátně“ nebo povídání se zajímavými osobnostmi spojenými s naším výběžkem „Na Kopečku s…“.

A také už potřetí tu proběhne Festiválek malého umění, který nabízí pestrý program plný divadla (i loutkového), hudby, výtvarného umění aj. Akce probíhá v areálu čajovny Na Kopečku, v jejích prostorách a také v evangelickém kostelíku v sobotu 13. 6. 2009. Mám pocit, že i v Rumburku vyrůstají dobré věci, jen je potřeba popřát trochu sluchu jejich skromnému růstu. Tak přijďte, jste zváni.

Roman Winter

Tisk Tisk | E-mail E-mail