Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

„Dopravní dopoledne pro všechny“

Rumburk • Jaké to je posedět si na předním sedadle policejního automobilu, spustit houkačku na celé náměstí a do tlampače pokřikovat na paní učitelku, jaké pocity prožívá cestující v automobilu v okamžiku nárazu a jak je nesnadné udržet motorku v šedesátikilometrové rychlosti na silnici, byť jen na trenažéru, to všechno a ještě mnoho víc si mohly vyzkoušet poslední květnovou středu děti z rumburských základních škol.

Město Rumburk ve spolupráci s Policií ČR a BESIPem pořádalo 27. května v dopoledních hodinách na Lužickém náměstí v Rumburku společnou prezentační akci pro školy i širokou veřejnost nazvanou „Dopravní dopoledne pro všechny“.

Kromě expozice všech složek ZIS zde byla k vidění vozidla i motorky Policie ČR, nehodové vozidlo německých policistů a vozový park Sboru dobrovolných hasičů a městské policie.

Děti si mohly vyzkoušet a provést společně s dopravními policisty kontrolu projíždějících řidičů, také měly možnost posadit se do policejních aut a podrobně se seznámit s jejich vybavením. Mnohé využily možnosti zapnout tzv. VRZ, tedy výstražné světelné a zvukové zařízení.

Předškoláci a mladší žáci absolvovali jízdu zručnosti na kolech i koloběžkách. Velkou zajímavostí pak byla prezentace BESIP Teamu se simulátorem nárazu. Děti a dospělí si vyzkoušeli, jaké mohou být rozdíly v následcích při nárazech různě rychle jedoucích vozidel. Měly tedy možnost zjistit, jakou silou by bylo jejich tělo vymrštěno ze sedadla vozidla, kdyby nebylo připoutáno bezpečnostními pásy. Specialisté je poučili i o případných následcích na zdraví v podobě různě těžkých zraněních. A protože akce byla zaměřena na zvýšení bezpečnosti v dopravě a také na znalost zásad poskytnutí první pomoci, byli zde i odborníci z RZS. Ti bohužel byli za krátkou dobu odvoláni k akutnímu případu.

„Měli jsme strach ze špatného počasí, ale to se nakonec umoudřilo a vše probíhalo ku spokojenosti přítomných návštěvníků. Potěšil nás velký zájem ze strany občanů i škol. Této preventivně bezpečnostní akce se zúčastnilo skoro jedenáct set dětí z rumburských základních škol, včetně zvláštní školy a gymnázia. Nechyběli ani zástupci mateřinek. Jen nás mrzela nepřítomnost studentek ze zdravotnické školy s ukázkou první pomoci, ačkoli jejich účast byla přislíbena,“ zhodnotila akci za organizátory tisková mluvčí rumburské radnice Mgr. Dagmar Žáková.

besip1

Největší zájem mezi dětmi byl o simulátor jízdy na motocyklu. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail