Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

33. Severní stopa je již minulostí

Klub českých turistů Dolní Poustevna ve spolupráci s městem Dolní Poustevna a německými turisty ze Sebnitz uspořádal v sobotu 16. května již 33. ročník turistického pochodu Severní stopou.

Přestože od začátku května bylo hezké, téměř letní počasí, vyplnila se bohužel předpověď na sobotu a celé dopoledne drobně pršelo. Hezky a teplo bylo až po obědě.

Start pochodu byl před osmou hodinou v areálu turistické chaty za hřištěm v Dolní Poustevně. I přes nepřízeň počasí přijelo mnoho turistů posíleným vlakem v půl deváté, o půl hodiny později přišla velká skupina Poláků a ve chvíli, kdy již déšť ustával, začali na start přicházet Poustevňáci. Další velká skupina turistů dorazila v deset hodin historickým motoráčkem.

I letos byla nabídka tras velmi široká, od tří do osmadvaceti kilometrů. Nejkratší trasa byla určena pro zdravotně postižené. Trasy 5 a 8 km vedly pouze po české straně a byly určeny převážně pro děti a rodiče s dětmi. Ostatní trasy vedly Sebnitzským lesem přes Německo. Trasa dlouhá 10 km odbočila za Wolfsteinem do Vilémova. Náročná patnáctikilometrová trasa stoupala kolem Hirschsteinu přes hranice až na Tanečnici. Dvacetikilometrová trasa vedla na Tanečnici přes Tomášov, trasa dlouhá 24 km ještě přes Kaiserberg a Waldhaus. Účastníci nejdelší trasy (28 km) měli krásné výhledy na Saské Švýcarsko z Wachbergu.

Ústředním bodem pochodu byla rozhledna Tanečnice. Další zajímavostí byla jistě návštěva vilémovského kostela, zpestřená o hru na varhany s pěveckým doprovodem.

Pěší i cykloturisté mohli celkem sedmkrát překročit státní hranice v rámci schengenského prostoru.

Na kontrolách obdrželi všichni účastníci zajímavá razítka (barevné kontrolní etikety). Na krátkých trasách byly pro děti již tradičně připraveny soutěže o bonbóny.

V cíli pochodu na Čtverci bylo opět velmi rušno. Účastníci obdrželi barevný pamětní list a keramický suvenýr. Zvláštní odměnu obdrželi tři nejmladší a tři nejstarší účastníci.

K občerstvení byly připraveny párky z udírny, čepované pivo a limo, sladkosti, aj. Hudební produkci zajistila country skupina Srdíčko z Ústí nad Labem. K prodeji byl nově vydaný almanach Historie turistického pochodu Severní stopou – 30 let, ale také pohledy, turistické suvenýry a výrobky z keramické dílny.

V cíli byl též stánek Oborové zdravotní pojišťovny (OZP), kde si účastníci mohli nechat změřit tlak a tělesné tuky. Pojištěnci OZP obdrželi vitamíny.

Pochvalu za dobrou akci si zaslouží všichni pořadatelé, kteří letošní Severní stopu zajišťovali.

Poděkování patří MěÚ v Dolní Poustevně, všem spolupracujícím organizacím (turisté ze Sebnitz, základní škola, vilémovský chrámový sbor, myslivci, hasiči) a všem sponzorům.

34. ročník pochodu Severní stopou se bude konat 15. května 2010.

Informace a fotky z letošního i minulých ročníků Severní stopou naleznete na www.severnistopou.cz.

Ing. Jaroslav Leksa

Statistika

  • Letošní Severní stopu zajišťovalo 90 pořadatelů a zúčastnilo se jí 1253 účastníků včetně 320 dětí. Z toho bylo 105 turistů z Německa a 34 z Polska. Na kolech se po trasách Severní stopy vydalo 28 cyklistů.
  • Největší zájem byl o trasu dlouhou 15 km (290 účastníků), 8 km (237 účastníků) a 5 km (225 účastníků).
  • Nejmladším turistou byl J. Škoda z Horní Poustevny, který se narodil letos 8. 4. a na start se „položil“ ve věku jednoho měsíce a osmi dní. O něco starší (3 měsíce a 28 dní) byla A. Michaligová z Dolní Poustevny a třetí byla D. Hlávková ze Šluknova (4 měsíce a 1 den).
  • Nejstaršími účastníky byli F. Hanzalík (88 let), J. Prokopius (84 let) a G. Kokšalová (84 let).
ctverec1

Cíl 33. ročníku pochodu Severní stopou byl i letos na oblíbené turistické základně na Čtverci v Dolní Poustevně. Foto: vlastní

Tisk Tisk | E-mail E-mail