Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Festival Varhanní duchovní hudby již se zvukem opravených varhan

Jiříkov • Špičkoví profesionální varhaníci se opět v létě představí posluchačům festivalu Varhanní duchovní hudby ve Filipově (Geistliche Orgelmusik in Filippsdorf).

Třetí ročník tohoto mezinárodního festivalu se uskuteční o letních prázdninách od 5. července do 30. srpna v bazilice Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově. Koncerty se konají každou červencovou a srpnovou neděli vždy od 14.00 hod.

V devíti koncertech vystoupí čeští, němečtí i polští varhaníci. Festival varhanní hudby organizuje občanské sdružení Arte Musica z Jiříkova ve spolupráci s Římskokatolickou farností Jiříkov.

Festival je ojedinělý tím, že se jej pravidelně účastní posluchači z nedalekého Německa a varhanní hudba je propojena s duchovním slovem. Letos se navíc mohou těšit na zvuk rekonstruovaných varhan. „Každého koncertu během festivalu varhanní duchovní hudby ve Filipově se účastní zhruba 70 až 100 posluchačů z české i německé strany státní hranice. V roce 2008 festival navštívilo na osm set posluchačů,\“ uvedl předseda sdružení Arte Musica a varhaník Jiří Chlum. Arte Musica je občanským sdružením, které od roku 2007 provozuje duchovní, a především varhanní hudbu v Jiříkově, Filipově a dalších obcích výběžku.

Účastníci letních varhanních koncertů ve Filipově si už v letošním roce budou moci poslechnout zvuk zachráněných varhan. Generální rekonstrukce varhan ve Filipově probíhá v roce 2009 díky darům českých a německých věřících, posluchačů varhanních koncertů a příspěvku Česko-německého fondu budoucnosti. Varhany v bazilice ve Filipově v letech 1887-1888 postavila varhanářská firma Hermann Eule z Budyšína. „Jedná se o velmi kvalitní dvoumanuálový mechanický kuželový nástroj s opusovým číslem 44, který se do dnešní doby dochoval v původním stavu. Varhany jsou výjimečným nástrojem, vyrobeným význačnou německou varhanářskou firmou. Umožňují autentickou interpretaci především romantické varhanní literatury 19. století,\“ řekl jiříkovský farář Mgr. Jozef Kujan SDB. Varhanní koncerty v bazilice ve Filipově mají dlouholetou tradici, do roku 2006 je pořádal Dům kultury Rumburk.

Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail