Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Loretánská kaple v Rumburku se potřetí rozzářila do noci

Rumburk • Zpřístupnění barokní Lorety v Rumburku pro rodiče a děti v neobvyklou dobu a s netradičním programem připravila na pátek 22. května Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. Pro čtyři stovky návštěvníků byla připravena hudební vystoupení, prohlídky stálých expozic, promítání fotografií a tvoření ve výtvarných dílnách. Úspěšně dopadly i letošní novinky – loretánskou kapli nasvítily jevištní reflektory a na nádvoří se odehrálo loutkové představení. Třetí ročník akce se pořádal v rámci Festivalu muzejních nocí 2009.

Spokojení návštěvníci si během třetí Loretánské noci poslechli koncert harmonikářky Jany Vébrové a vyzkoušeli výrobu grafik, svícnů a ozdob z korálků ve výtvarných dílnách. „V ambitech zněly menuety, renesanční hudba a spirituály. Ve Svaté chýši se četly regionální pověsti Šluknovska z připravované knihy Pověsti. Dětem byla určena loutková pohádka souboru Pomněnka z Dolní Poustevny. Lidé si nenechali ujít přednášku Loretánské podzemí II v podání Ing. Přemysla Brzáka o výsledcích dosavadního tříletého průzkumu podzemních prostor. Výstavu Zmizelé Sudety / Das verschwundene Sudetenland a stejnojmennou knihu prezentoval Mgr. Ondřej Matějka ze sdružení Antikomplex. Tato část programu přilákala i návštěvníky z Německa,“ přiblížil program Loretánské noci P. Jozef Kujan SDB ze salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku a okolí.

Pátý ročník Festivalu muzejních nocí vyhlásila Asociace muzeí a galerií ČR ve dnech od 15. května do 20. června. K festivalu se po celé ČR přihlásilo 113 měst a 169 institucí. Kromě Rumburku probíhá Muzejní noc 2009 v Ústeckém kraji i v Litoměřicích, Teplicích, Roudnici nad Labem a Žatci.

Loretánskou noc 2009 podpořilo Město Rumburk, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, JVB Engineering a Plaston Česká republika. Na akci se podílela Základní škola Rumburk, Biskupské gymnázium Varnsdorf, Kruh přátel muzea Varnsdorf, Klub českých turistů Krásná Lípa, Knihkupectví Dokoupilová, Dům dětí a mládeže Rumburk, Naturschuzzentrum Neukirch, Salesiánský klub dětí a mládeže Rumburk – Jiříkov, Na Kopečku, o.s., Farní charita Rumburk a Občerstvení O. Blažek.

Klára Mágrová

  loreta1_1

Svatá chýše v rumburské Loretě. Foto: Martin Růžička

Tisk Tisk | E-mail E-mail