Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Čas letních dovolených čas zlodějů a vykradačů bytů

Než pojedete na dovolenou, měli byste si ujasnit několik základních pravidel.

Základním pravidlem bezpečného chování je nechlubit se, zvláště před neznámými lidmi, kam, kdy a na jak dlouho odjíždíte na dovolenou. Na změnu režimu provozu v bytě neupozorňujte opatřením, které běžně neděláte, např. stáhnutím žaluzií. Skutečné cennosti umístěte v trezoru nebo odvezte z bytu a uložte v bezpečí. Dále mimo uložte všechny doklady, které mohou sloužit jako případný důkazní materiál o vlastnictví vašich věcí. Ideální je opatřit si fotodokumentaci věcí a svého bytu.

Využijte sousedské výpomoci či elektronického zařízení

V takovém případě důvěryhodná a všímavá osoba dohlíží na váš byt či dům, vybírá poštovní schránku, zalévá květiny, v případě problémů přivolá policejní pomoc. Není-li k dispozici spolehlivá osoba, je možno využít různá elektronická spínací zařízení, která nepravidelně, podle nastavení, rozsvěcují světla, zapínají rádio, televizi – navozují zdání, že objekt je obývaný.

Důležité je i zabezpečení bytu

Je-li byt v přízemí, je nutno zabezpečit riziková místa – okna, lodžii a vstupní dveře pomocí bezpečnostních skel, folií, uzamykatelných klik, zámkového bezpečnostního uzamykacího systému nebo instalací bezpečnostních dveří. Ve vyšších patrech domu věnujte pozornost především vstupním dveřím bytu. Vstupní prostor musíme vnímat jako celek. Nejde pouze o uzamykací systém, ale ke dveřím patří dveřní křídlo, závěsy a zárubeň (oplechování stávajících dveří, ochrana proti vysazení, příčná závora, bezpečnostní zárubně, výměna uzamykacího systému za certifikovaný, bezpečnostní dveře atd.).

Nezanedbávejte zabezpečení rodinného domku

Zde musí být chráněny všechny dveřní a okenní otvory (instalace mechanických zábranných prostředků, elektrického zabezpečovacího systému, elektrického požárního systému a vyvedení poplachového signálu k sousedům nebo na pult centralizované ochrany bezpečnostní agentury).

Shrnutí v deseti bodech pro zabezpečení bytu nebo domu

  1. Nechlubte se svými majetkovými poměry.
  2. Nezveřejňujte svůj odjezd předčasně.
  3. Uschovejte cenné věci a doklady do bezpečnostní schránky nebo do domácího trezorku, nejlépe pevně zabudovaných ve zdi.
  4. Přerušte před odjezdem na dovolenou dodávku zboží do domu.
  5. Zkontrolujte pečlivě okna a dveře, zda jsou zavřené.
  6. Nezatahujte závěsy, rolety a žaluzie.
  7. Uložte žebříky a jiné nástroje, které by pachatel mohl použít při vloupání do vašeho rodinného domku.
  8. Svěřte klíč od bytu spolehlivému sousedovi nebo příbuznému, který bude váš byt pravidelně kontrolovat a vybírat poštovní schránku.
  9. Využijte elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla, zapne rozhlasový přijímač, televizi apod.
  10. Zdokumentujte své cenné věci (seznam, fotodokumentace), případně sepište výrobní čísla přístrojů. Tyto informace pomohou policii v pátrání a pojišťovnám při likvidaci pojistné události.

Mark Petr

Komise prevence kriminality a sportu

Tisk Tisk | E-mail E-mail