Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na radnici ve Velkém Šenově došlo k zemětřesení

Zfušovaná rekonstrukce školy byla příčinou nečekaného pádu šenovského místostarosty Ing. Miloše Růžičky.

Ve středu 10. června se na šenovské radnici konalo řádné zasedání zastupitelstva, jehož hlavním bodem byl havarijní stav budovy I. stupně základní školy. Ta byla před více jak deseti lety zrekonstruována, ale až teď se ukázalo, že nákladná rekonstrukce hrazená z dotací byla fušeřinou, která mohla být příčinou zřícení střechy školy.

Již delší dobu zatékalo ze střechy do půdního prostoru, a proto bylo nutné závadu opravit. Ale po odkrytí opláštění půdy všem přítomným hrůzou zatrnulo. „Zjistili jsme, že statika nosných trámů střechy je katastroficky narušena plísněmi a dřevokaznými houbami. Navíc, některé trámy nebyly ukotveny ke konstrukci budovy a končily třeba i metr od zdi. Neprodyšné opláštění bylo příčinou vzrůstající vlhkosti a živnou půdou pro dřevomorku, která za těch několik let rozežrala téměř všechny dřevěné trámy. Střecha držela jen na dobré slovo,“ s hrůzou, co všechno se mohlo stát, vzpomíná zástupce ředitelky školy Mgr. Antonín Borovka. „Ta rekonstrukce nebyla dobře odvedená a již tenkrát to museli stavbaři nebo stavební dozor vědět,“ dodává.

Další horor na pracovníky školy a města však ještě čekal. Po odkrytí podlahy půdního prostoru zjistili, že firma, která tenkrát rekonstrukci prováděla, neodvezla původní dehtovou, silně karcinogenní střešní krytinu pryč. Místo toho ji „zastlala“ do podlahy místnosti, kde měla být herna a dětská knihovna. Rakovinotvorné látky tak měly šenovští prvňáčci přímo nad hlavami.

Rekonstrukce školy probíhala v době, kdy byl starostou města současný místostarosta Miloš Růžička. A nyní ho zastupitelé Velkého Šenova na svém jednání vyzvali k zodpovědnosti. K překvapení všech si Ing. Růžička na nic nevzpomínal a zodpovědnost za rekonstrukci školy odmítl převzít.

Není se co divit, že chvíli na to zvedli, kromě jedné zastupitelky, všichni přítomní ruku pro návrh Mgr. Borovky na místostarostovo odvolání. Na jeho místo byla vzápětí zvolena dlouholetá zastupitelka Věra Landová.

„Ta reakce zastupitelů byla tak rychlá a spontánní, že nás všechny, a nejen pana Růžičku, zaskočila,“ svěřuje se ještě se stále živými nepříjemnými pocity nová místostarostka. „Jeho odvolá-ní překvapilo nejen jeho, ale tak trochu i nás, ale v tomto případě zastupitelé neměli jinou volbu,“ dodává.

V současné době řeší Policie ČR trestní oznámení, které podala starostka města na neznámého pachatele. Vyšetřovatelé by měli určit míru zavinění osob zodpovědných za rekonstrukci střechy, ať již je to bývalý starosta Ing. Růžička, firma, která opravu prováděla, nebo stavební dozor, pokud nějaký byl.

Tisk Tisk | E-mail E-mail