Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Víkend plný zábavy zkomplikoval protivný déšť

Není pochyb o tom, že se lidé ze Šluknovského výběžku umí bavit a že se baví velmi rádi. Proto si na poslední květnový víkend naplánovali spousty zajímavých akcí, na které mnohdy čekali po celý rok.

Bohužel, počasí se rozhodlo zmařit záměry pořadatelů a potrápit ty, kteří si chtěli užívat, a namíchalo pestrou směsici toho nejhoršího, co mělo v nabídce – zimu, mlhu, vítr déšť.

Déšť zřejmě nejvíce zhatil plány pořadatelů motokrosového závodu ve Šluknově, kteří kvůli rozmáčené a blátivé trati museli zrušit druhé rozjížďky motocyklů a závody předčasně ukončit.

Nepříznivé počasí mělo dopad i na 10. ročník Hvězdicové jízdy, jejíž cíl byl tentokrát na Jitrovníku u Šluknova. Jindy hojná účast cyklistů ze všech koutů českého i německého pohraničí tentokrát skomírala na úbytě a nic nepomohlo ani přátelské setkání starostů a sousedů Pětiměstí, v čele se starostou Šluknova Milanem Kořínkem a starostou Jiříkova Michalem Majákem. Teplo alespoň na duši vykouzlila kapela Peleton, která zcela zkřehlá a zimou rozechvělá hrála několik hodin staré i nové pecky, a to od Moravanky až po Beatles a Karla Gotta. I když v lijáku nikdo netancoval, pod mokrými slunečníky si pár přítomných turistů, zejména Němců, vesele podupávalo u dobře vychlazeného piva, horkého grogu a u lákavě a dráždivě vonícího grilovaného selátka a klobásek. Nejsmutnější pohled na Jitrovníku patřil toho dne policejní hlídce, která z nedaleko odstaveného vozidla, zpoza zamlžených oken, monitorovala dění za účelem uhlídání pořádku. Možná byli policisté, na rozdíl od ostatních, v suchu, ale veškeré radovánky, ať grilované speciality, lahodný pivní mok či taneček pod širákem, jim byli zapovězeny. Jo, někdy je taková služba pořádná řehole a odříkání.

Nejveseleji v ten den ale bylo v Lipové. Po dlouhém roce se zde opět konala velkolepá Lipovská pouť. I tady bylo jídla víc než dost a pití teklo proudem, z atrakcí a kolotočů přecházel zrak. Unavený poutník se zalíbením zhlédl krásné dámy a pány v dobových krojích, kteří čas od času předvedli nějaký ten šerm či bitku, zahráli divadlo podle pana Moliéra a zazpívali něco středověkých písní. V záloze měli připraven i skvělý ohňostroj, který měl zazářit na noční obloze krátce po setmění. Vlhko ale zřejmě vyřadilo materiál z funkce a i zima deroucí se za nehty otrávila pány rytíře natolik, že ještě před západem slunce odjeli a nechali Lipováky a jejich hosty jim samotným napospas. Ale snad jen kromě starosty to nikomu zas až tak nevadilo. V dlouhatánském vojenském stanu, který by za dramatických válečných událostí mohl sloužit jako hlavní stan velitele vojsk, se k sobě tulily desítky spokojených hostí, kteří vedli řeči, pochutnávali si na pivu, míchaných nápojích a jiném roztodivném alkoholu, a občas si odskočili zaskotačit v rytmu disco hudby pod střechu protějšího stanu. Mnozí z nich byli obtěžkáni výhrami z tomboly, jiní s sebou vláčeli své ratolesti usmolené od bláta, cukrové vaty a limonád.

A mezi tím vším poletoval lipovský starosta Pavel Svoboda, který ještě dopoledne s vidlemi v ruce organizoval pokrytí plochy pouti vysokou vrstvou sena, aby se jeho hosté nemuseli brodit blátem, občas opravil porouchanou aparaturu či rozpojený elektrický kabel, bez přestání kontroloval bezproblémový chod pouti a ještě k tomu všemu stíhal vítat návštěvy, jako třeba senátora Sykáčka, krajské radní Foldynu, Bernase a Jakubce, starostu Neukirchu, ale i všetečné novináře ze Šluknovského výběžku, kteří si s ním chtěli právě teď popovídat.

Úsměv na tváři mu nezmizel ani ve chvíli, kdy zjistil, že místo plánovaných tří tisíc hostů se jich přišlo do Lipové bavit něco přes tisícovku, a jen doufal, že nedělní Dětský den bude o trošku málo úspěšnější, alespoň pro majitele kolotočů a jiných atrakcí. Jak budoucnost ukázala, jeho obavy byly liché, v neděli se na pouť dostavila snad veškerá omladina z celého širého okolí a kolotoče snadno dohnaly ztráty z předešlého deštivého dne.

Závěr dne patřil fotbalu. Ve Vilémově, kde se měl konat klíčový zápas o postup do divize, bylo utkání z důvodu špatného počasí odvoláno, a tak fotbalovým milovníkům nezbylo nic jiného, než se přesunout do Rumburku, kde se konalo jiné klíčové utkání, a to o udržení v soutěži. V nudném souboji mezi družstvy Rumburku a Šluknova, kterému přihlíželo sto třicet diváků, zvítězili jediným gólem Rumburáci a do nižší soutěže tak sestoupil Šluknov. Podle svědků byli na fotbalovém stadionu nejaktivnější čtyři fotbaloví fanoušci, kteří notně posilněni alkoholem častovali hráče, sudí i okolo stojící diváky hlučnými a jadrnými nadávkami.

Deštivý den vyhnal mnoho výběžanů z jejich zahrádek do příbytků, ale mnohdy i do hospůdek a pivnic. A jak se nám podařilo zjistit, v mnohých z nich se zábavymilovní výběžané bavili až hluboko do noci a třeba ve Velkém Šenově zábava pokračovala až do pozdních ranních hodin.

Poslední květnový víkend byl sice deštivý a protivný, ale lidem ze Šluknovského výběžku to v radovánkách zas až tak moc nebránilo.

jarmark1

Nevlídné počasí pokazilo celý průběh lipovské pouti. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail