Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kampak máme namířeno? Restaurace Na Bělidle, Krásný Buk

hospoda_1 Cestou z Krásné Lípy do Kyjova a dál do Českého Švýcarska narazíte na mnoho restaurací. Vybrali jsme si Na Bělidle a cestou z parkoviště jsme měli pocit, že je zavřeno. Nakonec jsme byli jedinými hosty, sezona ještě nezačala.

První nekuřácká restaurace ve Šluknovském výběžku působila sympaticky. Vypískované staré trámy na stropě i ve zdech naznačují, že způsob, jakým se stavělo v předminulém století, má platnost ještě nyní. Šetrně upravený interiér, citlivě vestavěná krbová vložka a noviny z roku 1968 k nahlédnutí. Objednáváme si nealko nápoje (cola, bonaqua za 25 Kč) a kotel čaje (20 Kč).

Polívka je grunt, takže je nevyhnutelné dát si vývar s nudlemi a knedlíčky (28 Kč). Voňavý, silný. Mňam.

Hlavním chodem bude roštěná na houbách s houskovým knedlíkem (78 Kč). Gabriela volí minutku – restovaná kuřecí játra (76 Kč) s chlebem (koukám na účtenku, chléb byl asi „zadara“).

Roštěná, klasická univerzální hnědá omáčka, maso ale měkké a houby z okolních lesů, knedlíky byly v páře asi o něco déle a tedy připomínaly maminčiny noky.

Měl jsem ale hlad, a tak jsem se nacpal, že jsem už neměl sílu ochutnat restovaná játra. Stejně by asi nezbylo. Gabriela má poslední dobou také zdravou chuť k jídlu, asi proto, jak mnoho pracuje.

Po obědě jsem si neodpustil turecký kafe do hrníčku podle vlastního výběru (25 Kč).

Říká se, že po dobrém obědě lehnout, po špatném ani nevstat, a tak využíváme nabídku paní hostinské a jdeme se podívat do patra, jaké tu jsou k disposici pokojíčky. Řeknu vám, svalil bych se hned. Ložničky jako u babičky, takové té opravdové – starodávné, nikoli jako u té moderní, motorizované a neurotické. Ačkoli ta by jistě ocenila, že například internetová přípojka je zavedena do každého pokoje.

Kdyby mi to nebylo trapné, že to mám z domova takhle přes kopec, zajel bych sem na dovolenou.

Marek Douša

www.vybezek.eu

Tisk Tisk | E-mail E-mail