Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ani velkoměsto by se nemuselo stydět za Šluknovské slavnosti

Přes deset tisíc lidí si během posledního červnového víkendu nenechalo ujít Zámecké slavnosti ve Šluknově, pořádané v rámci oslav 650. výročí povýšení na město. Na takovou návštěvu by mohlo být pyšné i podstatně větší město, a to i okresního formátu, natož pak Šluknov, který čítá okolo čtyř tisíc obyvatel. Zájem o tuto velkolepou akci nebyl jen mezi místními, ale sjeli se sem návštěvníci z celého Šluknovska. A aby taky ne. Již předchozí ročníky Zámeckých slavností stály za pochvalu, a tak pořadatelé těch letošních měli na co navázat. Program byl pestrý, zábavný a uspokojil chutě každého diváka, velkého i malého. Divadelní představení, ukázky bitev středověkých rytířů, dělostřelecká show, ohnivá show, dobová taneční vystoupení, kejklíři, Dáda Patrasová, bratři Nedvědové, Děda Mládek Illegal band… to všechno pohltilo diváka tak, že nevnímal ani čas, ani hlad, ani občasný déšť a ne příliš vlídné počasí. Nelze pominout ani pestrou nabídku občerstvení a stánkového prodeje, takže nebyl problém zakousnout se do grilované kotlety nebo klobásky, spláchnout ji pivem, dorazit se makovým koláčem a cukrovou vatou, zapít medovinou a celou hostinu zakončit snítkou živé máty nebo rozmarýny.

Mlsounům a milovníkům sladkého nechyběla ani perníková srdce a široká paleta oříšků obalených v cukru a karamelu, zmrzlina a dortíky všech možných druhů. Děti se bavily také dobře a srdnatě likvidovaly rodičům peněženky u stánků s balonky, korálky a dřevěnými hračkami.

Veselice se však neomezila jen na prostor za zdmi zámeckého parku, ale odehrávala se i uvnitř zámku, kde celý den běželo promítání o historii Šluknova, k vidění byla i výstava úžasných dřevěných exponátů řezbáře Pavla Mizery a keramických soch výtvarníka Pavla Šafra. Na velkoformátových tabulích vzpomínaly desítky starých fotografií na staré zlaté časy Šluknova a jeho okolí. Součástí oslav byl i křest nové knihy historických i současných podob Šluknova, které se jen v prvních minutách prodalo 73 kusů. Maximální možnou návštěvnost zaznamenalo i informační středisko, které v sobotu navštívilo neuvěřitelných 1.245 lidí, v neděli jich bylo již »jen« 360.

Město Šluknov si své 650. narozeniny náležitě užívá po celý rok. Zámecké slavnosti byly důstojným vyvrcholením celoročních oslav a pěti akcí, které jsou jejich součástí. Šluknováci tak prožili slavnostní víkend sportovní, při kterém sportoval ve všech možných oblastech sportu snad celý Šluknov. Zábavný byl i víkend branně-bezpečnostní, při němž předvedli své umění a svou práci hasiči, záchranáři, městští strážníci, ale i státní policie.

Velkou pozornost na sebe upoutal i Víkend otevřeného města. Po oba dva dny byly otevřeny všechny veřejné budovy ve městě, městský úřad, školy a školky, ale i podniky a fabriky. Každý se mohl podívat, kde pracuje starosta, v čem se učí děti, ale i do továren, ve kterých dřív pracoval. Jen firmu Plaston navštívilo během šesti hodin přes šest stovek návštěvníků, a nebyli to jen Šluknováci.

Na všechny tyto akce uvolnilo město pro tento rok jeden milion korun, část-kou přes sto tisíc korun přispěli i sponzoři, zejména Ústecký kraj.

Šluknov býval v historických dobách nejvýznamnějším městem celého regionu, a i když na něj přišly zlé doby, na svou hrdou minulost nezapomíná a naopak se na ni snaží navázat. Zdá se, že Šluknováci vykročili správným směrem a tou správnou nohou. Jen čas ukáže, zda dokázali na své cestě vytrvat a opět si vydobýt svou dřívější velikost. Držme jim palce.

sluknov1

Hlavním dějištěm Šluknovských slavností byl zámecký park. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail