Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ničivé povodně zasáhly i Šluknovsko. Nejvíce postižena byla obec Lipová, hrozilo i přelití hráze Sohlandského rybníka

Lipová • Ničivé lijáky, které na mnoha místech České republiky způsobují nečekané a devastující lokální povodně, zasáhly i Šluknovský výběžek.

Na mnoha místech strhly zeminu z polí a lesů a zaplavily komunikace, na kopci Šébr zanesly silnici I/9 nánosem bahna a kamenů. Nejhorší chvilky si však prožila obec Lipová, ve které povodňová vlna zasáhla jedenáct chalup až do výše půl metru. Kromě přívalového deště, který během devadesáti minut stačil vyplavit značnou část obce, však Lipovákům hrozila daleko větší katastrofa, a to přelití hráze Sohlandského rybníka.

„Zbývalo jen deset centimetrů, aby se voda přelila přes hráz,\\\“ vzpomíná na dramatickou noc ze středy 1. července na čtvrtek starosta obce Pavel Svoboda. „Upouštěli jsme vodu z rybníka jak jen to šlo a modlili se, aby nepřišel další plavák, který by nám situaci zkomplikoval. Naštěstí se počasí umoudřilo a nám se podařilo přelití zabránit,\\\“ dodává.

Ale jen upustit vodu nestačilo. Hasiči a lidé z obce se snažili hráz zpevnit, aby nedošlo k jejímu protržení. Technické služby Šluknov jim narychlo zapůjčili bagřík, který práci nejen usnadnil, ale především urychlil.

Pomoc a solidaritu ze strany Technických služeb hodnotil Pavel Svoboda velmi vysoko, stejně jako přístup Krajského úřadu Ústeckého kraje: „Skvěle se vůči nám zachovali na kraji. Ještě ten večer k nám přijel pan Jiří Čermák z Odboru kanceláře hejtmana se dvěma tisíci protipovodňovými pytli. Věnovali nám je zdarma a zdarma zapůjčili násypky. Pro nás to v tu chvíli byla velice vítaná pomoc.\\\“

Pytlování a zpevňování hráze trvalo dlouho do noci, dokud nebylo jisté, že nebezpečí alespoň trochu pominulo. Ve dvě hodiny v noci už měli Lipováci to nejhorší za sebou, ale ani tak jim na odpočinek moc času nezbylo. Již o tři hodiny později stál starosta se svými lidmi, zaměstnanci obecního úřadu u spodního toku Liščího potoka a čistili jeho koryto od naplavených stromů a keřů až k hornímu toku do obce Liščí. „Nechtěli jsme riskovat, že přijdou další přívalové deště a nefunkční koryto potoka způsobí další záplavy,\\\“ vysvětluje starosta.

Dnes již obec sčítá škody. Zasažené domy patřily většinou chalupářům, takže nikdo z místních nemusel být evakuován a hledat nové bydliště v náhradním objektu. Škody na obecním majetku budou teprve vyčísleny. Část oprav bude obec hradit ze svého rozpočtu, ale kraj již teď přislíbil finanční výpomoc na opravy hráze a mostků. Jaká ale bude výše finanční pomoci zatím nebylo stanoveno.

Tisk Tisk | E-mail E-mail