Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Poutní cesta po Šluknovském výběžku byla úspěšná v celostátní soutěži

poutnimista1 Jiříkov • Jako nejlepší v kategorii Navázání zahraničních partnerství byl ve finále celostátní soutěže Má vlast v srdci Evropy vyhodnocen projekt „Poutní cesta po Šluknovském výběžku“ Římskokatolické farnosti Jiříkov.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo 30. června v Nostickém paláci, sídle Ministerstva kultury ČR v Praze. Ocenění za 1. místo převzal z rukou prezidenta Památkové komory Ing. Karla Lišky jiříkovský farář P. Jozef Kujan. Třetí ročník soutěže s mezinárodní spoluúčastí „Má vlast v srdci Evropy – Poznej ji a chraň 2009″ vyhlásila Památková komora ve spolupráci s Českou radou dětí a mládeže, Asociací nestátních neziskových organizací v České republice a Ministerstvem kultury ČR. Soutěž byla určena jednotlivcům i občanským sdružením, které se ve svých obcích významně podílejí na péči o kulturní dědictví a udržování historických tradic.

Projekt jiříkovské farnosti Poutní cesta po Šluknovském výběžku se snaží ná-vštěvníky cíleně zavést do míst s nepřetržitou poutní tradicí. Zájemci se díky brožuře Poutní místa ve Šluknovském výběžku a webovým stránkám www. poutni-mista-sluknovsko.cz v ucelené podobě seznámí se šesti místy, která mohou navštívit jako významnou sakrální stavbu, nebo jako poutníci při tradičních poutích. Jedná se o baziliku Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově, loretánskou kapli s ambity v Rumburku, kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vilémově, kostel Panny Marie Sněžné v Krásné Lípě – Sněžné, kapli sv. Anny na Annabergu u Lobendavy a kapli sv. Kříže u Jiřetína pod Jedlovou. Tato česká a německá informační brožura je k dostání např. v Loretě v Rumburku, v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě a v Regionálním informačním centru ve Šluknově.

Finalisty soutěže „Má vlast v srdci Evropy – Poznej ji a chraň 2009″ se stali i organizátoři každoroční gotické slavnosti Královské stříbření v Kutné Hoře. Pro cenu si přišel i Martin Kadrman a režisérka dokumentárních filmů Olga Sommerová z občanského sdružení Nádraží nedáme! za záchranu budovy nádraží v Ústí nad Orlicí.

Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail