Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pravčická brána mezi kandidáty na sedm novodobých divů světa

Krásná Lípa • Za velkého očekávání byly v podvečer 9. 7. vyhlášeny první výsledky celosvětové ankety o sedm novodobých divů světa. Pravčická brána, symbol Národního parku České Švýcarsko, zaznamenala obrovský úspěch, když postoupila mezi 77 semifinalistů.

Internetovou anketu vyhlásila švýcarská Nadace New7Wonders s cílem zviditelnit nejzajímavější přírodní úkazy na světě. V prvním kole vybírali respondenti ze 440 nominovaných památek, které byly přihlášeny do sedmi kategorií, a to z 224 zemí světa.

„Po skvělém vítězství v soutěži o exkluzivní turistickou destinaci (EDEN 2009) je to v tomto roce už druhé potvrzení výjimečnosti Českého Švýcarska, a to nejméně v evropském měřítku. Pro Ústecký kraj je to skvělá vizitka svědčící o jeho atraktivitě, pro tým Českého Švýcarska snad další krok k zápisu na seznam Světového dědictví UNESCO,“ říká k tomuto úspěchu Radek Vonka, člen rady Ústeckého kraje a předseda správní rady obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko.

Během následujících čtrnácti dnů, přesně 21. července, vybere ze semifinalistů odborná porota 28 finalistů, kteří se budou až do roku 2011 ve finálovém kole internetového hlasování utkávat o titul jednoho ze sedmi novodobých přírodních divů světa. „Postup do finále mezi takové světové konkurenty, jako je hora Kilimanjaro, Grand Canyon či řeka Amazonka by byl opravdu neskutečným marketingovým úspěchem,“ doplňuje Marek Mráz, ředitel společnosti České Švýcarsko.

Organizátoři předpokládají, že tohoto finálového hlasování se zúčastní až jedna miliarda lidí. „Těší nás, že právě Národní park České Švýcarsko v hlasování o sedmi přírodních divech světa úspěšně reprezentuje Českou republiku v silné mezinárodní konkurenci,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko a dodává: „Jsme přesvědčeni, že úspěch Pravčické brány v soutěži současně přináší regionu další možnosti rozvoje citlivých forem turistiky.“

pravcicka1

Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko: Foto V. Sojka

Tisk Tisk | E-mail E-mail