Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Režisér Hřebejk natáčí v Doubici

Doubice • Nejmenší vesnice Šluknovského výběžku Doubice se v těchto dnech stala dějištěm natáčení nového celovečerního filmu českého režiséra Jana Hřebejka Kawasakiho růže. Filmový štáb obsadil téměř všechna strategická místa v obci. Zatímco v domě, před domem i za domem doubického starosty Martina Schulze probíhá natáčení, doubická Fabrika a hospoda se staly zázemím pro celý filmový štáb, který zde odpočívá, přespává a stravuje se. (Jak se nám podařilo zjistit, jedničkou na jídelníčku Hřebejkova týmu je tatarský biftek s topinkami.)

Jan Hřebejk si Doubici pro svou práci nevybral náhodou. Jeho dlouholeté přátelství s Martinem Schulzem a genius loci, který ho do Doubice vábí rok co rok, aby zde načerpal inspiraci, ho přivedly k nápadu natočit část příběhu o disidentech, udavačích a o minulosti, před kterou se nedá utéct, právě zde. A aby toho nebylo málo, do jedné z hlavních rolí obsadil i doubického starostu. „Martin v podstatě hraje sám sebe,“ vysvětluje režisér.

„Je to novinář, který zpočátku natáčí jen dokument o významné osobnosti, o muži, který patří na společenském žebříčku k české elitě. Ale postupem času se prokousává k temným stránkám jeho minulosti, oživuje lidem paměť, rozkrývá pravdu … i když není jasné, jestli to, co se tváří jako pravda, není vlastně lež, fabulace nebo jen omyl,“ naznačuje režisér skrytý konflikt příběhu.

Film s rozpočtem 19 milionů korun se má natáčet celkem 33 dní. Z toho den šestnáctý a sedmnáctý patřil Doubici, poté se filmaři přesunuli do Chřibské. Deset dní však točili ve švédském Göteborgu, v místech, kde se scénárista filmu Petr Jarkovský nechal inspirovat k sepsání tohoto příběhu a které se svou jedinečností a výtvarností, s unikátním výhledem na město, přístav a otevřený mořský horizont, stalo ideálním místem pro natáčení.

Režisér však nesáhl jen po zajímavém scénáři, který mimo jiné získal začátkem roku ocenění od společnosti Sazka, a po nevšedních exteriérech, ale oslovil i zcela výjimečné herce.

Hned tří nejdůležitějších rolí se ujali vynikající slovenští herci Martin Huba, Milan Mikulčík, a především Ladislav Chudík, který v květnu oslavil 85. narozeniny. „Pan Chudík je znám jako herec charakterních rolí, a právě proto jsem mu zcela záměrně nabídl roli úplně opačnou, roli bývalého komunistického vyšetřovatele, krutého, nečestného a nebezpečného prevíta,“ říká o postavě režisér. A Chudík prý roli přijal s radostí: „Hrál jsem doktora Mengeleho a chválili mě, že prý jsem ho ztvárnil dobře,“ nechal se slyšet. Proto mu Hřebejkem nabízená role nebyla zas až tak proti srsti. V ženském obsazení se ve filmu objeví například Daniela Kolářová, Lenka Vlasáková, Petra Hřebíčková a výtvarnice Anna Šimonová, která je sice neznámá, ale podle Hřebejka neobyčejně talentovaná, přirozená herečka a přitom výrazná osobnost. Postavu Kawasakiho ztvární Isao Onoda, japonský výtvarník a konzultant žijící v Praze.

Příběh filmu se odehrává v současnosti, přestože popisuje doby nedávno minulé. Zápletku rozehraje závažné obvinění – zeť, který žárlí na svého tchána, ho nařkne z udavačství. Nevidíme, zda je obvinění oprávněné, nebo není. A pokud ano, zda se vše odehrálo tak, jak se říká. A to, co se na počátku jeví jako pomluva, postupně mění životy lidí a vytváří paradoxní situace.

A proč režisér takových filmů, jako jsou Šakalí léta nebo Pelíšky, sáhl po tak vážném a náročném tématu?

„Již uplynula dost dlouhá doba od komunistické éry, od sametové revoluce. Spousta věcí už je zapomenutých, skrytých. Na skutky některých lidí se už zapomnělo, nebo se raději nevzpomíná. Už uplynulo dost času, abychom si od těchto dob mohli udělat odstup a nastala chvíle, kdy je můžeme začít hodnotit,“ vysvětluje režisér Jan Hřebejk.

Do českých kin by měla být Kawasakiho růže uvedena již v březnu příštího roku.

hrebejk11

Režisér Jan Hřebejk (vlevo) a starosta Doubice Martin Schulz, který si ve filmu Kawasakiho růže zahraje roli novináře. Foto: doucha

hrebejk2

Jan Hřebejk obsadil do svého nového filmu mladou talentovanou herečku Annu Šimonovou. Foto: doucha

Tisk Tisk | E-mail E-mail