Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Českém Švýcarsku se čápům daří

capcerny1 Krásná Lípa • V Českém Švýcarsku proběhlo v červnu kroužkování mláďat čápa černého, na čtyřech hnízdech bylo okroužkováno celkem čtrnáct mláďat. V porovnání s rokem 2008, kdy byla známá tři hnízda, bylo okroužkováno o pět mladých čápů více.

„Kroužkování čápů černých probíhá v Českém Švýcarsku od roku 2000, jeho cílem je především sledování migračních zvyků a dalších událostí ze života tohoto vzácného druhu,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy NP České Švýcarsko, a dodává: „Nejčastější hlášení o čápech z Českého Švýcarska přicházejí z podzimního tahu, a to především z Německa, Francie a z Izraele. Z toho lze usuzovat, že na zimoviště v Africe odlétají dílem přes Francii a Gibraltar, dílem pak jinou cestou přes Balkán a Izrael. Věříme, že se v budoucnu podaří díky kroužkování zjistit také informace o konkrétních afrických zimovištích.“

Čáp černý je vzácný a plachý obyvatel našich lesů, vzrůstem o něco menší než čáp bílý. Žije jednotlivě a skrytě, hnízdo z větví staví převážně v korunách stromů, v Českém Švýcarsku se však vyskytují také skalní hnízda. Hnízdění probíhá zhruba od dubna do srpna, po tuto dobu musí být z oblasti hnízdiště vyloučeny veškeré rušivé vlivy, aby mláďata v obvyklém počtu tří až pěti kusů ve zdraví přežila a měla dostatek sil na cestu do zimovišť v teplých krajích.

Tomáš Salov

Tisk Tisk | E-mail E-mail