Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vrchol Luže má díky soutěži získat novou podobu

Großschönau • Pětatřicet návrhů se sešlo v Großschönau a jeho informačním centru v ideové a malířské soutěži Gebt der Lausche ein neues Gesicht (Dej Luži novou podobu). Česko-německá mezinárodní porota z nich vybrala tři vítězné návrhy. Do soutěže je zaslali projektanti Gregor Illguth z Budyšína, Reinhard Slansky z Technické univerzity v Drážďanech a sedmnáctiletý student Matěj Carda z Prahy. Pořadatelům se tak podařilo získat návrh, podle nějž by měl být v dalších letech postaven lehký přístřešek pro turisty na vrcholu Luže. Vítězné návrhy jsou vystaveny na webových stránkách http://waltersdorf.wordpress.com/.

Porota složená ze zástupců pořadatele, krajských úřadů, marketingové společnosti i chráněné krajinné oblasti posuzovala celkem 33 návrhů, které splnily kritéria soutěže. Jeden projekt, který došel až z Paříže, musel být kvůli překročení uzávěrky vyřazen. „Nejlepší projekty byly v Großschönau představeny 21. června při oslavě letního slunovratu. Zaslané návrhy jsou zatím v písemné podobě. Podle starosty Großschönau Franka Peukera by se však v dalších letech měly proměnit ve skutečnost. Cílem soutěže, určené jednotlivcům i skupinám, bylo nalézt realizovatelný projekt, který zatraktivní vrchol Luže. Návrhy musely respektovat zájmy ochrany přírody a vítány byly projekty přeshraničního charakteru,“ přiblížila pravidla ideové soutěže Aline Förster z Infocentra v Großschönau. Udělena byla i dvě mimořádná

ocenění. První získal Prof. Friedrich Körber z Berlína za návrh botanické zahrady s místními druhy rostlin. Druhé mimořádné ocenění obdržela Marianne Hirsch, nejstarší občanka Großschönau, která pro vrchol Luže navrhla pyramidu z donesených kamenů, díky níž by vrchol hory ležel ve výšce 800 m n. m.

Na osm desítek dětí a mladých lidí převážně z Großschönau zaslalo své kresby a modely do malířské části soutěže. Výběr z těchto prací je k vidění v Informačním centru v budově Niederkretscham v Großschönau – Waltersdorfu. „Děti by rády na vrcholu hory viděly např. rozhlednu, ale i třicet metrů vysoký kříž s vyhlídkovou plošinou, nebo pirátské hřiště,“ řekla za pořadatele Aline Förster. Ve Waltersdorfu, ve Vlastivědném a mlynářském muzeu (Volkskunde- und Mühlenmuseum), na Hauptstraße 28, hned vedle informačního centra, dále probíhá výstava starých obrazů, plánů a dalších exponátů o hoře Luž.

Znělcová hora Luž (něm. Lausche) je se svými 793 m nejvyšší horou Lužických hor a současně nejvyšší horou Německa na východ od Labe. Na jejím vrcholu stávala do požáru v roce 1946 výstavná horská chata s vyhlídkovou věží. Přes vrcholovou plošinu Luže prochází státní hranice se Spolkovou republikou Německo. Hora se nalézá v chráněné krajinné oblasti Lužické hory a přírodním parku Žitavské pohoří (Naturpark Zittauer Gebirge). Německá strana hory je chráněna jako přírodní rezervace.

Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail