Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Čipování psů není povinné, ale osvobozuje od poplatku

Do září příštího roku musí být všichni psi v Děčíně očipováni. Lidé si své mazlíčky musí nechat očipovat na vlastní náklady, které se pohybují od tří set korun výše, za tisíc korun už pes dostane i cestovní pas a zvíře je zapsáno do centrální evidence. Zda je pes očipován bude kontrolovat radnice a v terénu městští strážníci. Mluvčí děčínského magistrátu upozornila, že za porušení této vyhlášky lze udělit pokutu až do výše padesáti tisíc korun. Přitom každý, kdo nechá psa očipovat, může od radnice dostat až pět set korun jako náhradu. Takovéto trvalé označování psů není novinkou, v Děčíně bylo ale zatím pouze dobrovolné.
O čipování se mluví i v Rumburku. Tady žádná podobná vyhláška sice není a ani se o ní neuvažuje, ale pokud si někdo nechá psa na vlastní náklady očipovat a následně tuto skutečnost doloží dokladem o zaplacení, nemusí za zvíře platit poplatek po dobu jednoho roku. V Rumburku je evidovaných zhruba jedenáct stovek psů, na poplatcích za ně se vybralo asi dvě stě tisíc korun.
V Dolní Poustevně schválilo zdejší zastupitelstvo usnesení, že svým obyvatelům čipování psa proplatí. „Podmínkou pro schválení žádosti je trvalý pobyt zájemce v Dolní Poustevně, řádné placení poplatků a podání řádně vyplněné žádosti do konce srpna,“ vysvětluje referentka odboru správy majetku Eva Pažoutová. „A k našemu překvapení je zájemců už teď dost,“ dodává.

Petra Malá

Tisk Tisk | E-mail E-mail