Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

GrenzGang festival – hudbou proti předsudkům

Rumburk, Neugersdorf • Až donedávna byl tranzitní hraniční přechod mezi českým Rumburkem a německým Neugersdorfem jedním z nejmodernějších přechodů na bývalé východní hranici EU. Toto místo, které rozdělovalo obě sousední země, se na dva dny v září stalo místem společného setkání mladých lidí z obou stran bývalé hranice. Německý spolek Augen auf, což česky znamená Otevřené oči, zde společně s partnery z Čech zorganizoval hvězdně obsazený hudební festival, jehož patronem se stal bývalý český prezident Václav Havel.
Více jak dvěma tisícům návštěvníků se představili oblíbení umělci z Německa i Čech, například známý německý rapper Afrob ze Stuttgartu, kapela Sunshine z Tábora, United Flavour z Prahy, hornolužická legenda Reggae/Ska hudby Tu tejk se raff wis se smus.
Na pódiu se objevila také skupina Zaunpfahl nebo Standartní kompot. Z Drážďan dorazili The friendliness is going happy a Marracash orchestra, ze Sao Paula Hocus Pocus, z Berlína Mutabor. Představila se také holandská kapela Trailer Trash Tremblers, skupina Chuli Manga složená z hudebníků ze tří států, romská kapela Gipsy.cz z Prahy a žitavští Jenix. Až z New Yorku to na česko-německou hranici přijel roztočit Lord Bishop a česko-polsko-německé trojzemí reprezentovala liberecká skupina Miro, jejíž oba členové mají kromě českého původu i německou a polskou minulost.

Již od samotného počátku pořadatelé deklarovali, že cílem festivalu GrenzGang je sblížit lidi z obou zemí, dát jim příležitost poznat se a bortit mnohaleté předsudky, které i nadále mezi Čechy a Němci vytvářejí hranice a propasti. Jak moc se jim to povedlo zhodnotila na závěr festivalu PR manažerka a tisková mluvčí společnosti Augen auf Daniela Reiche.

Již pět let naše společnost Augen auf organizuje přeshraniční projekty mezi Němci, Poláky a Čechy na území Horní Lužice neboli Oberlausitz. A vloni jsme se rozhodli udělat něco velikého na hranici, která už neexistuje. Vede nás k tomu i myšlenka, že když máme společnou minulost, měli bychom vytvářet i společnou budoucnost, ale bez předsudků a nepřátelství. A tento festival by měl být jedním z prvních kroků. I když boj s předsudky je běh na dlouhou trať a nedá se předpokládat, že jeden festival něco zásadně změní, je nutné komunikovat spolu, dělat společné věci, a především začít. A to se povedlo.

Augen auf je společnost bojující proti rasismu, extremismu a nacionalismu. Je tento problém v Německu vážný?
Nechci hovořit za celé Německo, ale v našem regionu je neonacismus vážným problémem. Nejvážnější situace byla asi před pěti sedmi roky, kdy se v Kytlitz mobilizovala silná neonacistická organizace. Její členové se zaměřovali především na cizince, obviňovali je, že Němcům berou práci a tím se jim podařilo získat na svou stranu celou řadu Němců, kteří byli nezaměstnaní, neměli žádnou jasnou životní perspektivu a cíl. Augen auf, ale i jiné organizace, začaly v té době proti neonacistům vyvíjet značné aktivity. Zakrátko se nám v Oberlausitz podařilo společně vliv neonacistů citelně omezit.
Jak se dá proti neonacismu bojovat?
Neonacisti se snaží ovlivnit především mladé lidi, verbují je do svých řad již v útlém věku. A když se někdo z nich chce za nějaký čas vymanit, vyhrožují jemu i jeho rodině, zastrašují je a často sáhnou i k násilí a fyzickým útokům proti nim. My se snažíme těmto mladým odpadlíkům pomoci. Poskytujeme jim psychologické i právní porady, chráníme je, a hlavně jim nabízíme jinou životní alternativu, než je extremismus. Základem naší práce je ale prevence. Pracujeme s mládeží a nabízíme jí jiný smysluplný program, než nabízejí neonacisti. Pořádáme celou řadu kulturních, sportovních a společenských akcí, pomáháme jim najít pracovní uplatnění. Ale je toho mnohem víc.
Jak na vaše aktivity reagují neonacisti?
V současnosti téměř v každém městě v regionu existuje větší či menší buňka pravičáků, jejíž členové naše aktivity a naše členy sledují a monitorují. Nezaznamenali jsme ale, že by napadli někoho z nás nebo mu nějak vyhrožovali. Ale k několika rasově a nacionalisticky motivovaným útokům ze strany pravičáků již letos došlo, například v okrese Löbau.
V souvislosti s pořádáním koncertu GrenzGang na hraničním přechodu mezi Rumburkem a Neugersdorfem se rozběhla po české straně informace, že němečtí nacionalisté chystají odvetnou akci nebo alespoň provokaci. Vy jste z toho neměli strach?
Ani ne. Nepředpokládali jsme, že by chtěli provádět nějaké akce na území cizího státu, navíc jsme měli festival zajištěný vlastní ochrankou, ale i českou a německou policií. Bylo dobré vědět, že nám policie kryje záda a pomáhá nám tak nerušeně provádět naší práci. Takže strach z útoku neonacistů jsme neměli.
Nebylo těch policistů na vaši ochranu nějak moc?
Ne, nebylo. Hlídali naši bezpečnost, a to je důležité. Navíc, vliv mělo i to, že záštitu nad GrenzGang převzal pan Václav Havel a bylo by hloupé, kdyby se festival zaštítěný jeho jménem stal terčem nějakých útoků. I proto byla policie více aktivnější. A to je jen dobře.
A povedl se GrenzGang z vašeho pohledu?
Vidím to pozitivně, jsem spokojená. Ukázalo se, že nápad i jeho samotná realizace se lidem líbí. A zatím máme odevšad samou kladnou odezvu. Rádi bychom podobnou akci uspořádali i příští rok, i když ještě nevíme, kde přesně. Ale tady se nám moc líbí. Zaprvé je to místo symbolické, místo na hranici, pro Němce i Čechy stejně vzdálené i blízké. Zadruhé je tu perfektní zázemí a dost místa na to, abychom zde mohli realizovat celou řadu nápadů a přitom mohli zajistit pohodlí a bezpečnost pro naše hosty i pro diváky. Takže kdyby to vyšlo i za rok, bylo by to skvělé. A když vezmeme v úvahu, že jsme tuto akci připravovali jen půl roku, že jsme se museli učit jak se vypořádat s českou byrokracií a že jsme zatím jen sbírali zkušenosti, tak se podle mého festival povedl a diváci se bavili dobře.

Poznámka na závěr: Společnost Augen auf byla v sobotu 12. září 2009, právě v době konání festivalu GrenzGang, oceněna Německou národní nadací za aktivitu, práci s mládeží, za podporu demokracie a přátelství mezi lidmi.

Gabriela Doušová

Tisk Tisk | E-mail E-mail