Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ohlédnutí na rozloučenou

Dámy a pánové, studentky a studenti, žáci a žákyně a všichni ostatní občané města Rumburku.
Po zralé úvaze jsem se rozhodl k 30. září 2009 odstoupit z funkce ředitele Domu kultury „Střelnice“ Rumburk. Opustit pracovně kraj, odkud pochází mí předkové (Horní Poustevna) a kde jsem navázal po dvou a půl letech řadu dobrých pracovních i osobních kontaktů s řadou osobností, kraj s krásnou přírodou a město, které se očividně zvelebuje rok od roku stále více.
Můj původní úmysl byl vykonávat funkci pouze jeden rok a naplnit tak uzavřenou sázku se zpěvákem Richardem Müllerem, když se koncem roku 2006 rozhodl pro vážné zdravotní potíže přerušit svou uměleckou kariéru, poté, co jsme se vrátili z turné po USA, které zajišťovala, tak jako pro mnohé další umělce, má tehdejší Umělecká agentura a hudební vydavatelství. On mi vlastně Rumburk vylosoval z desítek dalších jiných měst, ve kterých se v té době konala výběrová řízení na místo ředitele místních kulturních zařízení.
Osobně jsem v Rumburku neznal jediného občana a bral jsem to vedle své sázky jako svou profesní i studijní výzvu (vystudoval jsem obor Teorie kultury a řízení kulturních organizací na FF UK Praha), jak v novém kulturním objektu po rekonstrukci uvést do činnosti firmu, která bude poskytovat kulturní a umělecké služby všem věkově sociálním skupinám obyvatelstva města i jeho regionu. Po 30 letech praxe v showbyznysu na nejrůznějších pracovních pozicích v tuzemsku i zahraničí jsem se rozhodl tak trochu otestovat místní podmínky a poměry v této oblasti. To, že jsem setrval oproti plánu déle, bylo jednak díky nebývale příznivému ohlasu veřejnosti na pořádané produkce (což je vždy tou největší motivací) a také díky značné tehdejší podpoře, vstřícnosti a pochopení vedení města Rumburk, které mělo pochopitelný zájem, aby nové kulturní zařízení pro občany řádně fungovalo. Začínalo se, jak se říká, „na zelené louce“.

Co se hlavně podařilo a změnilo za ten zase ne tak dlouhý čas?

-Dům kultury zavedl elektronický informační systém s názvem „Právě dnes…“, který má dnes již přes 300 adres, na které se posílají aktuální programové informace.

-Bylo zavedeno divadelní předplatné i předplatné na jiné cykly pořadů.

-Byl rozšířen předprodej vstupenek do Městského informačního centra a v době jeho dřívějšího uzavření do knihkupectví DISK v Rumburku a do IC ve Varnsdorfu a Šluknově.

-Byly realizovány tři letní ročníky Rumburského hudebního léta v parku domu kultury, které zahrnovaly všechny hudební žánry mimo dechovky a vážnou hudbu.

-Po letech byly zřízeny a řádně legalizovány soubory zájmové umělecké činnosti – Ochotnický divadelní soubor a Rumburský komorní orchestr.

-V prostorách DK byl pro veřejnost instalován internet a zavedla se řada nových programových cyklů: Karaoke show, Kavárna
Pohoda, Legendy populární hudby, Múzy výtvarníků, Hudební klub (pro nekomerční žánry), Ve znamení Thálie (divadelní pořady) a další.

Jsem rád, že s týmem svých spolupracovníků jsme nezaznamenali za celou dobu mé působnosti v Rumburku jedinou výhradu k programové nabídce a ani k realizaci samotných vystoupení, k jejich umělecké úrovni. Naopak, odezva byla často spontánní a pozitivní. Děkuji proto touto cestou všem, kteří v uplynulé době navštěvovali dům kultury na akcích dle vlastního zájmu a výběru a vyjadřovali pořadatelům uznání za jejich práci a snažení.
Děkuji rovněž všem pracovníkům a spolupracovníkům domu kultury za jejich zodpovědný vztah k práci v domě kultury, za soboty, neděle, svátky a noci strávené při zajišťování stovek nejrůznějších žánrových produkcí.
Přál bych si, aby nastavená programová úroveň byla pro občany co nejdéle zachována i novým vedením Domu kultury Rumburk v zájmu občanů města a jeho regionu.

S úctou k Vám všem
Mgr. Jiří král
ředitel Domu kultury Rumburk

Tisk Tisk | E-mail E-mail