Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Šluknovsko postrádá útulek pro psy

Šluknovsko • Toulaví psi a kočky trápí snad všechna města a obce v republice a Šluknovský výběžek není výjimkou. Rumburk tuto problematiku vyřešil již před časem vybudováním záchytných kotců v areálu bývalých kasáren a podle vedoucí tohoto zařízení paní Michalů dnes již problém se psími tuláky nemá. Přesto jsou rumburské kotce plně vytíženy po celý rok.

Ostatní města jsou na tom hůře. Peněz na zřízení a provoz záchytných kotců se nedostává a záchytné klece, které má například Jiříkov nebo Šluknov, jsou jen dočasným řešením. Pes musí být časem stejně na náklady obce odvezen do útulku v Děčíně.

Proto nyní starostové ze Šluknovska volají po společném zařízení pro zatoulaná zvířata. Jako nejsnadnější řešení se zatím jeví rozšíření stávajícího rumburského útulku, ale v úvahu připadá i možnost vybudovat útulek zcela nový na zelené louce. Obě varianty by mohly být financovány z dotací vyhlašovaných ministerstvem zemědělství a garantem projektu by mohla být Místní akční skupina Šluknovsko. Provoz útulku by pak financovala zainteresovaná města společně ze svých rozpočtů.

V současné době z podnětu starostů obcí ze Šluknovska připravuje místostarosta Rumburku Ladislav Pokorný podklady pro další jednání, kde by měla být nastíněna možná řešení a kde by podoba společného útulku měla nabýt jasnějších kontur.

Do rumburských záchytných kotců se vejde 13 psů. Ročně jich toto zařízení ošetří přes dvě stě. Provoz je financován z rozpočtu města, a to necelými pěti sty tisíci korunami ročně. Do této částky je zahrnut i plat dvou zaměstnanců. Jeden pes průměrně stojí město Rumburk 60 korun za den.

Tisk Tisk | E-mail E-mail