Šluknovský výběžek je hudebními festivaly doslova posedlý

Tištěné noviny 16/2009 | 10. 9. 2009 | Nezařazené

Kolik je smutného, když mraky černé jdou, lidem nad hlavou, smutnou dálavou ooo oooouuu. Píseň, kterou si broukají organizátoři letních festivalů, když je zataženo, prší, nebo dokonce lije. Počasí, nejmocnější faktor, ovlivnilo i sezónu fesťáků tady u nás ve výběžku.

Na Čtverci, který nebyl na Čtverci, ale v Doubici na Fabrice, se mraky přihnaly, když hrálo DG307, ale v tu chvíli to spíše vypadalo jako scénický prvek. Nakonec proběhla jiná bouřka a mezi Fabrikou a organizátory došlo k nedohodě, takže se Čtverec zase posune. Za rok bude nejspíš ve Varnsdorfu.

Festival v Kytlici propršel. Podle očitých svědků šly na odbyt hlavně pláštěnky.

Kyjovský festiválek patří k mým oblíbeným. Když jsem letos vstával a chystal se tam, nepršelo. Lilo jako z konve. V jeho průběhu se vystřídaly skoro všechny druhy počasí, které meteorologové znají. Když zapršelo, docházelo ve stanech k blízkým setkáním.

Nečekanou událostí, doprovázející tuto akci, se stala havárie policejního vozu hned před branami festivalu, a tak se právě hrající kapela Uraggan Andrew & Reggae Orthodox nestačila divit nenadálému odlivu diváků. Kuriózní je, že právě hráli píseň Benga přijedou.

Festivalový obsah měly i letošní Šluknovské slavnosti. Ve zcela zaplněném zámeckém parku zahrál Děda Mládek ilegal band, bratři Nedvědi, ale i Jožka Černý a Dáda Patrasová. Byla to vlastně taková velká „televizní“ estráda a já říkám, bratři nezávisláci, proč ne?

Ten samý víkend (26.-27. 6.) proběhla i divácky tragická Rumburská sekaná, Motovíkend na Valdeku, kam jsme nebyli vpuštěni, a koncert Žlutého psa v rumburském kulturáku.

1. srpna byl obnoven na Čtverci festival Na Čtverci. Nabroušené kytary hlásily, že metal se vrací. Hrálo se ostře. Otec zakladatel a bratr resuscitátor Honza Engler mohl ještě před půlnocí konstatovat, že je splněn jeden z postupných cílů a neskončí v dluzích. Mladí, staří i nejstarší rockeři byli spokojeni už mnohem dříve.

Jsme sotva v půlce prázdnin a festivaly jedou dál.

Znovu se hrálo na Čtverci (festival Bez hvězd), proběhl metalový Helpfest ve Varnsdorfu a Letnice na Vlčí hoře, vlastně v Zahradách.

Nepřehlédnutelné jsou i hudební produkce doprovázející cyklistické akce, které pořádá Pavel Brabec, takže hned dvakrát byly k vidění Tři sestry revival, Tony Ducháček a Hustej Wimpy.

Zatím poslední akce tohoto léta byl festival Grenzgang, který proběhl na bývalém přechodu mezi Rumburkem a Neugersdorfem.

Tahle akce poněkud nezapadá mezi dosud vyjmenované. Z tohoto projektu je cítit větší ambici a taky větší rozpočet. Nakonec dvě podia přilákala spíš německé fandy, ale v případě, že bude pokračovat, má šanci stát se festivalem, který skutečně odstraní některé předsudky, které si v sobě neseme, a otevře oči, přesně podle jména hlavního pořadatele, německých Augen auf.

Krátký poslech německého rapu mi například jasně naznačil, že školní němčinu je třeba oprášit.

Letošní výběžanská festivalová sezona byla bohatá, každý víkend bylo možné někam vyrazit. Kdo chtěl vidět všechno, neměl šanci.

Důležité je, že většina akcí vzniká „zezdola“ a ti šílenci, kteří je pořádají, to dělají, protože je to baví, a to i přes to, že často (což je skoro vždycky) je jim jedinou odměnou dobrý pocit.

Pocit, že kamarádi a jejich kamarádi je pochválí a v lepším případě koupí třeba panáka.

Čest jejich práci.

Marek Douša

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2009/09/10/sluknovsky-vybezek-je-hudebnimi-festivaly-doslova-posedly/