Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ústecký kraj vrazil Šluknovsku kudlu do zad

Dolní Poustevna, Šluknovsko • Starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka již několik let vede urputný boj za znovuzprovoznění železničního spojení mezi Českou republikou a Německem přes hraniční přechod mezi Poustevnou a Sebnitz. Na jeho straně stojí celý Šluknovský výběžek a ještě donedávna se zdálo, že i Ústecký kraj, který vítá jakékoliv podněty k rozvoji turismu v regionu, tuto aktivitu podporuje. Jenže rozhodnutí omezit vlakové spojení na trati Rumburk – Panský – Mikulášovice, se kterým přišel radní Jiří Šulc, je takzvanou kudlou do zad všem těmto aktivitám a de facto celému Šluknovsku.
„Toto rozhodnutí kraje zaskočilo nejen nás, ale i naše německé partnery,“ nechal se slyšet starosta Jemelka. „Vysíláme na druhou stranu špatné signály a Němci se právem obávají, že zbytečně vybudují vlakové spojení na hranice, odkud nebudou směrem do Národního Parku České Švýcarsko a do Krásné Lípy vyjíždět žádné vlaky. A to je v tuto chvíli zcela kontraproduktivní,“ dodává rozhořčeně.
Rozezlení jsou i ostatní starostové. A neuklidnilo je ani nabízené rozšíření autobusových spojů z Dolní Poustevny do Rumburku ve všední dny a zachování vlakových spojů o víkendech a svátcích. Při svém jednání v Horním Podluží se představitelé měst dohodli, že svůj apel na zachování stávajícího provozu na trati mezi Rumburkem, Panským a Mikulášovicemi přednesou osobně přímo hejtmance Ústeckého kraje Janě Vaňhové. Jejich aktivitu hodlá podpořit i senátor Jaroslav Sykáček: „Za starosty ze Šluknovského výběžku stojím a jejich požadavky rozhodně podporuji. Pokud by kraj omezil tuto trať, mohl by zničit nejen veškeré úsilí za znovuotevření přechodu, ale zabrzdit i rozvoj tohoto regionu. A to by bylo dle mého názoru ze strany představitelů kraje nezodpovědné,“ zdůraznil senátor Sykáček, který by se rád jednání starostů s hejtmankou zúčastnil.

Tisk Tisk | E-mail E-mail