Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Bezpečná cesta do školy

A zase tu je nový školní rok. Prázdniny skončily a žáci opět usedli do školních lavic. Někteří z nich poprvé. Jako vždy na začátku školního roku a po celý školní rok strážníci MP Rumburk dohlíží v blízkosti škol na bezpečnost dětí.

A co vy jako rodiče můžete udělat pro bezpečnost svého dítěte?
Můžete mu pomoci osvojit si několik základních pravidel pro bezpečný pohyb v dopravním provozu a tím jej naučit chránit si vlastní život a zdraví. Naučte je znát pět základních pravidel pro bezpečný pohyb dítěte v dopravním provozu při cestě do školy a ze školy, ale také při odpoledních radovánkách s kamarády na kole nebo kolečkových bruslích.

Vidět a být viděn!
Vysvětlete vašemu malému školákovi zásadu, proč být vidět. Opatřete oblečení nebo školní tašku vašeho dítěte reflexními prvky. Dobře slouží odrazky nebo blikačky.

Bezpečně pěšky!
Najděte bezpečnou cestu pro dítě do a ze školy. Tuto trasu s dítětem projděte a po cestě jej upozorněte na případná nebezpečí. Učte své dítě, aby při přecházení vozovky slepě nenásledovalo ostatní děti.

Rozhlédni se a přejdi!
Ukažte vašemu dítěti, jak se správně rozhlédnout, než vstoupí do vozovky. Nejdřív vlevo, potom vpravo, opět vlevo a teprve nejede-li žádné vozidlo, může přejít nejkratší cestou vozovku. Pokud jsou cestou do školy dopravní přechody, naučte ho přecházet po nich.

Bezpečně do školy i v autě!
Pokud vozíte děti do školy autem, používejte autosedačky a nepodceňujte vzdálenost ke škole: „Vždyť je to kousek, tak co se může stát“. Jděme sami dětem příkladem a používejte bezpečnostní pásy.

Bezpečně na kole!
Vysvětlete dítěti zásady bezpečné cyklistiky a nutnost používání bezpečnost-ních pomůcek, jako jsou přilba a osvětlení. Upozorněte malého cyklistu, že je oproti autům na silnici mnohem více zranitelný.

Petr Mark
MP Rumburk, Komise
pro prevenci kriminality a sport

Tisk Tisk | E-mail E-mail