Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Lipováci svedli urputný boj o sochu

Lipová • Druhý ročník Lipovského dřeváku, který se tentokrát konal v těsné blízkosti restaurace U Pytláka v Lipové poslední srpnovou sobotu, měl dramatický závěr. Zatímco v průběhu celého dne se obyvatelé a návštěvníci veselice radovali u dobrého jídla a pití, soutěžící si to rozdali v řezání dřeva na čas a v dřevěném desetiboji, který mimo jiné v kategorii dospělých vyhrál starosta Lipové Pavel Svoboda. Večer byl věnován kultuře, tedy především koncertu kapely Wrata wod stodoli a veřejné dražbě.
Dražebním předmětem, o který se svedl nelítostný boj, byla dřevěná socha autora Libora Matúze, který ji zhotovil během soboty. Socha tří dětí s názvem „Ahoj tati,“ nebo také „Hledá se táta“ Lipováky tak nadchla, že ji chtěli vydražit pro svou obec a umístit ji před svou základní školu. Ale do hry vstoupila přespolní dražitelka, která měla v úmyslu umístit ji na své zahradě. Vyvolávací cena byla pět tisíc korun a starosta Lipové byl připraven jít až na osm tisíc. Během prvních minut dražby se o sochu strhl lítý boj. Lipováci se začali houfně skládat, aby mohli sochu koupit. Ale jejich dražební protivnice byla vytrvalejší, a především solventnější než celá vesnice. Poslední odklepnutí dražebního kladívka přiřklo sochu této dámě za osmnáct a půl tisíce korun. Zklamání Lipováků však vzápětí vystřídalo obrovské nadšení. Nová majitelka se nechala slyšet, že když viděla, s jakým zápalem místní o „Ahoj tati“ bojovali, věnovala sochu obci. Ta nakonec opravdu spočine před místní školou.
Sochu pytláka, kterou v rámci „dřeváku“ vyřezal Jan Švadlenka, zakoupili majitelé restaurace U Pytláka, kde by měla být ozdobou interéru.
Starosta Pavel Svoboda se nechal slyšet, že by na příští rok pozval do Lipové řezbářů víc. Podle všeho zde platí, že čím víc soch, tím víc dražeb, tím víc peněz pro obec a tím víc radosti pro všechny.

adrevak1

Dřevěná socha autora Libora Matúze s názvem „Ahoj tati“ nebo také „Hledá se táta“ se stala předmětem dramatické dražby. Foto: vybezek.eu

Tisk Tisk | E-mail E-mail