Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rekonstrukce Šluknovského zámku vstupuje do poslední fáze

Šluknov • Kompletní rekonstrukcí zámecké zahrady za téměř devět milionů korun by v příštím roce mělo skončit několikaleté úsilí šluknovské radnice zachránit budovu zámku zničenou požárem v 80. letech minulého století. Ta byla zrekonstruována během posledních tří let, obnova parku pak bude její poslední ozdůbkou.
„Rekonstrukční práce v parku již začaly,“ informuje Jan Dvořák z odboru rozvoje a ŽP. „Zlikvidovali jsme staré a nefunkční letní divadlo, probíhá odkrývání zdí bývalého pivovaru, které budou sloužit jako základy pro novou zámeckou zeď, zabezpečili jsme dřeviny a jejich kořenové systémy a kmeny proti poškození,“ vypočítává.
Zámecký park čítá desítky vzácných a několik století starých stromů. Bohužel o některé park přijde. „Zdravotní stav každého stromu jsme pečlivě posuzovali s odborníky, ale vlivem mnohaletého zanedbání je značná část dřevin ve velmi špatném zdravotním stavu. A k naší, ne příliš velké radosti je budeme muset zlikvidovat,“ přiznává Jan Dvořák. O nejvzácnější exempláře zahrady, jako jsou liliovník tulipánokvětý, buk střihanolistý a další však zahrada prý ochuzena nebude.
Nová zahrada by se měla návštěvníkům otevřít již na začátku července příštího roku. Kromě terénních úprav, nových cest a laviček by měla návštěvníkům nabídnout odpočinek v nově vybudovaném altánu, u dvou jezírek, nebo na ostrůvku uprostřed zámeckého rybníčku, který bude zpřístupněn po romantickém můstku. „Zahrada by měla být oázou klidu a odpočinku pro její návštěvníky a ne jen takovým průchoďákem, kterým si krátí lidé cestu, jak je tomu dnes,“ vysvětluje šluknovský starosta Milan Kořínek. „Chtěli bychom, aby zde mohli odpočívat jednotlivci i celé rodiny s dětmi, ale také turisté a návštěvníci města,“ dodává.
Přes tento záměr bude zahrada upravena tak, aby zde mohly být pořádány kulturní akce, jak jsou Šluknováci zvyklí. „Šluknovské slavnosti a jiné tomu podobné akce se i nadále budou konat v parku,“ ujišťuje starosta. „Nechceme vytvořit skleníkové místo, kam by mohli lidé chodit jen se vstupenkou a nejlépe v bačkorách, chceme vytvořit místo, které bude kulturním a společenským centrem Šluknova.“
Aby se však park nestal rejdištěm bezdomovců, nočních povalečů a podivných, alkoholem či drogami omámených individuí, bude muset šluknovská radnice přijmout několik opatření. Především bude kolem parku vybudována kamenná zeď a vstup do něj se bude na noc zamykat. Park by měl být pod stálým dozorem. Tak by v něm měl být zajištěn stálý pořádek.
Jediné, co kazí pohled na jinak povedené dílo, je nedaleký zámecký pivovar. Jeho současný vlastník se o budovu již roky nestará a nemá o ni zájem, a tak tento památkáři chráněný skvost dramaticky chátrá. „Osud této budovy nám už dlouho nedá spát. Ale snad už se blýská na lepší časy,“ doufá Milan Kořínek. „V nejbližších týdnech budeme jednat s vlastníkem, jestli by nám pivovar prodal nebo ho na nás převedl.“
Pokud by se tento záměr radnici povedl, pak bude zvažovat, jaké bude další využití budovy pivovaru. „Jsou zde návrhy udělat z toho kanceláře, nebo společenské, turistické a obchodní centrum. Ale vzhledem k tomu, že v jeho sklepech jsou nádherné klenuté stropy, dovedl bych si zde představit i hospůdku jako malovanou. S dobrým pivečkem a chutnými utopenci,“ dodává slastně šluknovský starosta.          gdo

asluknov1

Odkrytím původních zdí historické budovy pivovaru začala rekonstrukce zámeckého parku. Foto: vybezek.eu

Tisk Tisk | E-mail E-mail