Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a 3/4 nahradí jiná inscenace: Detektor lži

Vážení příznivci divadla,

jak je mnohým známo, Dům kultury Rumburk pro Vás připravil již v červnu tohoto roku Divadelní předplatné pro sezónu 2009-2010.
Mrzí nás proto, že hned úvodní zářijový titul Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a 3/4 (divadelní inscenace Středočeského divadla v Kladně), který měl být uveden 21. 9., musíme ve stejném termínu nahradit jinou inscenací, a to Detektor lži, což je komedie světoznámého autora V. Sigareva v režii N. Paneva o škodlivosti pravdy, o tom, že pravda by měla někdy zůstat ukryta hluboko pod povrchem.
Středočeské divadlo Kladno nám totiž v minulých dnech oznámilo, že není v jejich možnostech realizovat podle řádně uzavřené smlouvy z června tohoto roku původně sjednanou inscenaci Tajný deník Adriana Molea…, a to s ohledem na skutečnost, že ochranná organizace autorská AURA-PONT, která zastupuje v ČR zahraniční divadelní autory, zakázala jakékoliv další uvádění této divadelní hry na přání autorky, která údajně zákaz kvůli dalším filmovým právům oznámila již s účinností od 1. 1. 2009.
O úpadku kvality smluvních vztahů tak svědčí v této oblasti skutečnost, že až dosud tato ochranná organizace inkasovala autorské honoráře, a divadla v České republice vlastně až do současnosti zmiňovanou hru uváděla a nabízela desítkám pořadatelů v jejich kulturních zařízeních.
Divadla tedy neoprávněně uzavírala smlouvy na představení, aniž by měla řádně vypořádány autorské závazky prostřednictvím AURA-PONT.
Dům kultury Rumburk se cítí morálně i finančně poškozen tímto přístupem, jelikož investice do již přes dva měsíce probíhající reklamy a propagace na toto představení a s tím souvisejícími náklady nejsou zanedbatelné.
Tento skandální přístup byl proto předán také ke zveřejnění ČTK i jiným médiím. Nicméně v zájmu zachování termínové struktury divadelní sezóny 2009-20010 v Rumburku byl sjednán náhradní uvedený titul, jež bude uveden ve stejném termínu 21. 9. 2009
Mgr. Jiří Král
ředitel Domu kultury Rumburk

Tisk Tisk | E-mail E-mail