Šluknovský zámek vyjevil tajemství

Tištěné noviny 18/2009 | 8. 10. 2009 | Nezařazené

ahrabenka1 O několik století zpátky se vrátili návštěvníci Šluknovského zámku, kteří si v pátek 2. října nenechali ujít první z cyklu Zámeckých večerů, připravovaných Regionálním informačním centrem ve Šluknově. Neobvykle ztvárněný příběh hraběcího manželského páru Šlejniců sledovali diváci v každé komnatě a postupně tak s hlavními hrdiny příběhu prošli celou budovou od samotného sklepení, až do nejhonosnějších zámeckých místností.
Zatímco v jedné z nich se pan hrabě chystal do boje a nechával se svým sluhou obskakovat a oblékat, v druhé místnosti prožívali přihlížející spolu s hraběnkou trápení a soužení po milovaném choti a její šok ze zprávy o jeho skonu. Dvoření a vábení mladičké vdovy vilným a mocichtivým sluhou se odehrávalo v salonku a v jídelně již byli diváci svědky nečekaného příchodu živého a zdravého hraběte, jeho slepé zuřivosti a žárlivosti, vražedného souboje mezi jím a sluhou a nakonec kruté podříznutí štíhlého hrdla nevěrné manželky.
Romantickou náladu umocňovalo tajemné přítmí prozářené drobnými světýlky čajových svíček. Vrcholem celého dramatu bylo zjevení bílé postavy hraběnčina nešťastného ducha, který již několik staletí bloudí mezi zdmi zámku a čeká na své vysvobození.
Rozechvělým návštěvníkům, dojatým smutným osudem krásné šlechtičny, bylo o něco později nabídnuto lahodné čajové občerstvení na půdě zámku. Při svíčkách, pohodlně rozloženi na měkkých polštářích popíjeli čaj z hrnečků, které si poté mohli odnést s sebou domů, a sledovali koncert kapely By No Means až do pozdních nočních hodin.
První Zámecký večer na Šluknovském zámku byl zastavením v čase, a to nejen v průběhu staletí, ale i v dnešní uspěchané době. Okolní svět přestal téměř na tři hodiny existovat, vše nepodstatné se ztratilo v setmělém zámeckém parku a jediné, co v ten daný okamžik bylo důležité, byl milý prožitek, odpočinek a chvilka příjemné pohody.           gdo

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2009/10/08/sluknovsky-zamek-vyjevil-tajemstvi/