Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Sněhová kalamita ochromila Šluknovsko

Nečekaně silné přívaly sněhu, které v polovině října zasáhly celou Českou republiku, způsobily ve Šluknovském výběžku dopravní a energetickou kalamitu.
První sníh začal padat již ve středu 14. října odpoledne, ale teprve v noci se začal ve větším množství hromadit na silnicích. Přestože podle vedoucí provozu Správy a údržby silnic Ivany Pekařové vyjely první sypače již tři hodiny po půlnoci, znamenalo čtvrteční ráno pro řadu řidičů pohromu. „Děláme, co můžeme, ale situaci nám komplikuje hustě padající sníh, ale také prudký vítr, a především řidiči, kteří do toho marastu vyjeli s letními pneumatikami,“ posteskla si Ivana Pekařová.
Ti, kteří ještě nestačili přezout svá vozidla a riskovali jízdu na letních pneumatikách, byli jednou z nejčastějších příčin dopravních komplikací. Za jejich klouzajícími a nepojízdnými vozidly se hromadily dlouhé kolony netrpělivých řidičů, sypače a pluhy nemohly projet a doprava na mnoha místech stála dlouhé desítky minut. Jako každý rok, tak i letos byla situace problematická na Studánce u Varnsdorfu, potíže se nevyhnuly ani řidičům na kopci Partyzán u Šluknova nebo v zatáčkách v obci Království.
Na mnoha místech došlo k dopravním nehodám. Jen během jednoho dne jich bylo nahlášeno deset, ale tiskový mluvčí Policie ČR Ladislav Cvik předpokládá, že jich bylo mnohem víc. „Ne každý nehodu nahlásí,“ přiznává.
Nejvážnější dopravní nehoda se stala ve čtvrtek v půl sedmé ráno na silnici mezi Rumburkem a Šluknovem u odbočky na Království. Německý řidič nepřizpůsobil rychlost své jízdy stavu vozovky a na mokrém sněhu v mírné zatáčce dostal smyk. Přitom vyjel do protisměru, kde se jeho Audi čelně střetlo s projíždějícím Opelem. Řidič Opelu utrpěl vážná zranění, se kterými byl transportován do nemocnice v Liberci. Podle policejního mluvčího Ladislava Cvika si jeho léčení vyžádá více jak šest měsíců. Nehodu v současné chvíli vyšetřují rumburští kriminalisté. Další nehoda se stala ve Varnsdorfu, kde řidič neubrzdil své vozidlo a porazil chodkyni, jejíž zranění si vyžádalo lékařské ošetření.
Potíže s předčasným nástupem zimy se nevyhnuly ani železničářům. Stromy podél tratí se pod nánosy těžkého sněhu a mokrého listí lámaly jako třísky a na mnoha místech tyto zátarasy znemožnily vlakům bezpečný průjezd. Běžnou součástí výbavy vlakových souprav se stala motorová pila, pomocí které se snažily posádky vlaků proklestit si cestu do cílové stanice. Přesto spoje nabíraly mnohaminutová zpoždění a na nádražích uvízly stovky cestujících.
Sněhová nadílka způsobila značné škody i na lesním porostu v Národním Parku České Švýcarsko. „Nejvíce byly postiženy listnaté stromy, které nejsou na takovou zátěž stavěny,“ vysvětluje tiskový mluvčí parku Tomáš Salov. „Ale nepovažujeme to za nějakou katastrofickou situaci. Jde jen o ulámané větve, a to je součást přirozeného vývoje lesa,“ dodává. Právě nevyzpytatelnost listnáčů, zejména buků, které mají tvrdé a křehké dřevo, však pracovníkům parku dělá vrásky. Les je v tuto dobu nebezpečný, a proto už park vydal varování, aby lidé do lesa nechodili a neriskovali, že na ně nějaká větev spadne. Lesní zvěři by však sněhová peřina ublížit neměla: „I když přišel sníh brzo, je přeci jen konec podzimu a lesní zvěř je připravená. Zatím by strádat neměla,“ uklidňuje Tomáš Salov.
Popadané stromy a větve na dráty elektrického vedení způsobily na mnoha místech energetický kolaps. Podle Soni Holingerové, tiskové mluvčí společnosti ČEZ, evidoval dispečink v odpoledních hodinách v severočeském regionu 135 distribučních trafostanic bez napětí, z toho 25 na Děčínsku. Bez proudu tak byly obce Velký Šenov, Chřibská, Česká Kamenice, Růžová, Mezná, Hřensko, a to mnohdy až do druhého dne.
Naštěstí se nepotvrdily obavy některých zdravotníků z nárůstu zraněných osob. „Množství ošetřených pacientů na traumatologii Lužické nemocnice v Rumburku se oproti běžnému normálu nijak nezvýšil,“ potvrdil jeden z ošetřujících lékařů MUDr. Tomáš Veselý.        gdo

akalamita1

Přívaly sněhu lámaly stromy a zkomplikovaly lidem život ve městě i na vesnici. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail