Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Osmdesátka v plné síle a svěžesti

Krásné osmdesáté narozeniny oslavila ve středu 14. října v plné síle a svěžesti dlouholetá kronikářka města Rumburku paní Marie Zibnerová. Při této příležitosti přišel oslavenkyni pogratulovat starosta města a senátor Jaroslav Sykáček spolu se svými zástupci Darkem Švábem, Ladislavem Pokorným a Alenou Winterovou. Mezi gratulanty nechyběl ani tajemník úřadu Miroslav Majzlík.
Marie Zibnerová se do Rumburku přistěhovala z Mladé Boleslavi v padesátých letech se svým otcem, který byl pověřen finančním a ekonomickým vedením rumburské elektrárny. A tehdy se jednadvacetiletá Marie stala ředitelkou mateřské školky ve Starých Křečanech. Později přešla do školky na ulici Komenského a nakonec na ulici Pražská. „Za těch pětatřicet let, kdy jsem pracovala ve školství, mi prošly pod rukama desítky, možná stovky dětí a mnohé z nich se ještě po letech ke mě hlásí i dneska. A to už je mezi nimi pěkná řádka šedesátníků,“ přiznává s úsměvem Marie Zibnerová.
Její druhou zálibou je vedení městské kroniky. „Kronikářkou jsem se stala v roce 1971 spolu s paní učitelkou Švadlenkovou-Štěrbovou. Tenkrát národní výbor vyhlásil konkurz a my dvě jsme ho vyhrály. Spolupracovaly jsme s Letopiseckou komisí, kterou dlouhé roky vedl pan Pavel Lébr,“ vzpomíná Marie Zibnerová.
Postupem času z komise odcházeli její členové, až se nakonec úplně rozpadla. Jediným, kdo u městské kroniky zůstal, byla Marie Zibnerová. „A tak to tehdejší tajemník národního výboru přehodil na mě a zůstala jsem u toho sama. Dopsala jsem do kroniky ztracené roky 45 až 70, údaje jsem hledala v archivech a v zápisech národního výboru a jeho orgánů a organizací. Snažím se doplňovat kroniku celou řadou příloh, obrazových materiálů, zpráv a dalších dodatků,“ popisuje svoji práci kronikářka Marie Zibnerová.
I dnes se kronice věnuje intenzivně. Téměř každý den usedá ke stolu a ručně, pomalu a krasopisně zapisuje do ní vše, co se ve městě stalo a co se děje. Zanechává tak za sebou výpověď současné generace pro generace budoucí, díky ní se tak současný život v Rumburku ani za sto let nezmění v dávnou a zapomenutou minulost.

azibnerova1

Marie Zibnerová přijímá gratulaci od starosty Jaroslava Sykáčka. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail