Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V rumburské Loretě začala výstava o barokní architektuře Šluknovska

V rumburské Loretě v listopadu začala ojedinělá výstava „Architektonické plány Johanna Lucase von Hildebrandta a Johanna Georga Aichbauera pro sakrální objekty na Šluknovsku“. Osmnáct výstavních panelů přiblíží čtyři sakrální stavby Šluknovska, postavené v období baroka. Výstavu doplňuje doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek, přednášky pro veřejnost, brožury a exkurze.
Veřejnosti se představí dosud neznámé architektonické plány významného rakouského architekta Johanna Lucase von Hildebrandta a pražského stavitele Johanna Georga Aichbauera, spřízněného s Dientzenhofery. Zajímavostí výstavy je, že se odehraje přímo v autentickém prostředí, pro něž byly architektonické plány vyhotoveny. Jedná se o první odborné zpracování tématu na základě archivních pramenů z České republiky a Rakouska. Velkoformátové panely nabídnou česko-německý populárně naučný text, originály i reprodukce dobových stavebních plánů a aktuální fotodokumentaci. „Zcela poprvé budou např. představeny návrhy architekta J. L. Hildebrandta pro vstupní budovu a křížovou cestu Lorety v Rumburku či jeho nerealizovaný návrh kostela sv. Jiří v Jiříkově. Od J. G. Aichbauera pak pocházejí plány pro kostel ve Starých Křečanech,“ zve k prohlídce páter Jozef Kujan SDB, ředitel salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku, Jiříkově a okolí.
Výstavní projekt v celkové výši 200 tisíc Kč prezentuje čtyři sakrální památky Šluknovska – kostel sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech, kostel sv. Jiří v Jiříkově, vstupní křídlo Lorety v Rumburku a vlastní loretánskou kapli. Texty připravila Mgr. Klára Mágrová, autory fotografií jsou Mgr. Matouš Jirák a Jiří Stejskal. Autorem grafického zpracování výstavních panelů je Radek Tesař z Jiřetína pod Jedlovou. Obrazový materiál a archivní podklady z Österreichisches Staatsarchiv ve Vídni zajistil Mgr. Petr Mandažiev z Univerzity Karlovy v Praze, plány z Albertiny ve Vídni pak Dr. phil. Peter Heinrich Jahn z Univerzity v Mnichově.
„Opožděná vernisáž výstavy se bude konat v sobotu 28. listopadu v loretánské kapli v Rumburku v rámci akce Zahájení adventu. V únoru se výstavní panely přesunou do saského Neugersdorfu. V dubnu se výstava objeví v předsálí hlavního jednacího sálu Senátu ČR v Praze. Poté se představí v obcích, v nichž byly realizovány, nebo se měly realizovat Hildebrandtovy architektonické plány, například v Jablonném v Podještědí, Starých Křečanech a Jiříkově. Nastálo bude instalována ve Starých Křečanech,“ uvedla průvodkyně z rumburské Lorety Barbora Hildebrandtová.

Výstava v ambitech rumburské Lorety potrvá od 3. 11. 2009 do 31. 1. 2010 a přístupná bude od úterý do soboty v době od 9.00 do 16.00 hodin. Vstupné je 15 Kč. Opožděná vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 28. 11. 2009 od 11.00 hodin v loretánské kapli s ambity v Rumburku. Výstavu připravila Římskokatolická farnost Jiříkov za podpory Česko-německého fondu budoucnosti, Nadace české architektury, Ministerstva kultury ČR a Obce Staré Křečany. Záštitu nad výstavou převzal senátor děčínského okresu a starosta města Rumburk Ing. Jaroslav Sykáček, litoměřický biskup Mons. Jan Bažant a ředitelka Národního památkového ústavu, ÚOP v Ústí nad Labem Mgr. Eva Balaštíková.

Klára Mágrová

aplany1

Jeden z vystavených originálů – plány přestavby kostela sv. Jiří v Jiříkově z 19. století od Josefa Hampela z Rumburku (archiv ŘKF Jiříkov).

Tisk Tisk | E-mail E-mail