Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V klášterním kostele sv. Vavřince v Rumburku se staví betlém

V kostele sv. Vavřince, který je součástí loretánského areálu v Rumburku, je po dvou letech v plném proudu instalace klášterního betléma. Betlémář a sběratel Jaroslav Pšenička a řezbář Jaroslav Blažek z Rumburku staví krajinu z pařezů a mechu.

V průběhu dalších dnů budou betlémáři aranžovat osmnácticentimetrové figurky. Do rukou vezmou na sto postav, včetně Svaté rodiny. Kapucínský betlém budou moci návštěvníci zhlédnout po dvouleté pauze o prvním adventním víkendu v sobotu 28. listopadu ve 13.00, 14.00 a 15.00 hodin, v následujících týdnech pak během otevírací doby Lorety v Rumburku od úterý do soboty od 9.00 do 16.00 hodin. Podrobnosti o historii takřka devadesát let starého betléma návštěvníkům česky i německy sdělí znalci místního betlémářství. Stavbu betléma zajišťuje Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. Betlém o rozměrech 4 x 6 metrů bude k vidění do 30. ledna příštího roku.
Klášterní betlém se v Rumburku staví jednou za dva roky, vždy v lichý rok. V sudý rok se pořádá výstava betlémů ve Šluknově. Betlém z klášterního kostela sv. Vavřince přitom není jediným, který bude letos v Rumburku k vidění. Současně se ve zdejším muzeu připravuje tradiční výstava betlémů „K Ježíškovi do Betléma“.
Klára Mágrová

abetlem1

Na instalaci klášterního betléma v kostele sv. Vavřince se v posledních letech podílejí Jaroslav Pšenička a Jaroslav Blažek z Rumburku. Po 2. světové válce stejnou práci zastalo pět betlémářů. Foto: Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail