Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Od nového roku se rozšiřuje mýtné v Česku i na dodávky a malé kamiony

Povinnost platit mýtné na dálnicích, rychlostních silnicích a vybraných komunikacích 1. třídy se od 1. ledna 2010 rozšiřuje na všechna vozidla, jejichž hmotnost přesahuje 3,5 tuny. Mělo by se jednat až o 80 tisíc malých nákladních vozidel a dodávek, které slouží především drobným a středním podnikatelům pro zásobování obchodní sítě a firem či expresní přepravu zboží.
Výška tarifu za ujetí jednoho kilometru se liší podle typu použité silnice, počtu náprav vozu a jeho emisní kategorie, případně podle denní doby. Povinnou palubní jednotku pro placení mýtného si řidiči nebo provozovatelé vozidel pořizují na více než 250 distribučních (nejčastěji čerpacích stanicích) nebo kontaktních místech, které jsou umístěny v krajských městech. Na místě zaplatí vratnou zálohu 1.550 Kč a poté si nepřenositelnou elektronickou krabičku umístí na přední sklo mimo stěrače tak, aby nepřekážela ve výhledu.
Před pořízením palubní jednotky by si řidič měl rozmyslet, jestli bude chtít platit mýto dopředu (tzv. PrePay), tedy že si bude do jednotky nabíjet potřebnou částku ještě před jízdou, nebo zaplatí až následně (tzv. PostPay), například na fakturu. Ti, kteří budou chtít platit před jízdou, budou moci platit na distribučních místech. Ve Šluknovském výběžku jsou hned tři, a to na čerpací stanici Benzina ve Varnsdorfu na Studánce, na čerpací stanici Shell v Rumburku a na stanici Armex v Rumburku – Horním Jindřichově.
Při první registraci na těchto místech potřebují řidiči osvědčení o technickém průkazu, řidičský průkaz, doklad o emisní třídě a vyplněný registrační formulář.
Kontaktní místa slouží naopak pro uživatele, kteří chtějí platit mýto následně. Ti potřebují k první registraci živnostenský list, výpis z OR, průkaz totožnosti, kopii technického průkazu, doklad o emisní třídě a vyplněnou Dohodu o podmínkách následného placení. Nejbližší kontaktní místo je v Ústí nad Labem na Mírovém náměstí. Bližší informace na tel.: 477 011 125 nebo na adrese mytne@khk-usti.cz. Otevřeno je každý všední den od 8.00 do 16.00 hodin.

Užitečné rady, tarifní tabulky, mapy a dokumenty na www.mytocz.cz, k dispozici je také 24hodinová bezplatná infolinka 800 698 629 (800 MYTOCZ).

Tisk Tisk | E-mail E-mail