Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

PÍŠETE NÁM – Exkurze za poznáním

Pro každého zvídavého člověka je určitě zajímavé dozvědět se, jakým výrobním procesem musí projít výrobek, aby dostal konečnou podobu. A naše třída 5.A ze ZŠ U Nemocnice měla tuto možnost hned několikrát během tří let.
V nedalekém okolí jsme podnikli několik exkurzí do známých firem. V Novém Boru jsme navštívili soukromou sklárnu Ajeto. Před rozžhavenými pecemi jsme sledovali náročnou práci sklářů, a pak obdivovali jejich úžasné číše, poháry, sklenice i sošky. Dozvěděli jsme se také, co je vlastně potřeba k výrobě skla a kam výrobky putují. Další rok jsme se rozjeli do Šluknova do švýcarské firmy Plaston, kde se vyrábějí plastové kufříky na ruční nářadí. Zaujalo nás, jak z polypropylenových granulí vznikají přes složitá zařízení a roboty různé plastové výlisky, krabičky a kufříky. Pro vzpomínku nás potěšily i dárečky s logem firmy.
V tomtéž roce jsme stihli ještě jednu exkurzi, a to do Krásné Lípy do firmy Tisk. Prošli jsme celou výrobní halu od grafického oddělení po expedici a sledovali výrobu příbalových letáčků k lékům. Na památku jsme dostali firemní zápisníčky, sešity s notami a velký kalendář.
Letos jsme již páťáci a máme za sebou další exkurzi – Mikulášovice a německou firmu Alatex, kde se vyrábějí popruhy a autopásy. Zjistili jsme, co všechno se dá ještě z polypropylénového granulátu vyrobit. Pece ho roztaví a extrudér pak vyrobí vlákna, ze kterých se v tkalcovně tkají různě široké popruhy. Nakonec i v této firmě nás čekalo překvapení – firemní dárečky a občerstvení.
Všechny exkurze byly zajímavé a poučné, díky jim jsme bohatší o spoustu zážitků a vědomostí. Zároveň všem uvedeným firmám děkujeme za milé přijetí, výklad a zodpovězení všetečných otázek zvídavých dítek.

tř. učitelka Mirka Macková

Tisk Tisk | E-mail E-mail