Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Po čtyřech letech se rozezní požárem zničené varhany

Při požáru evangelického kostela v Rumburku 2. srpna 2003 byla kromě kostela a historického přístavku poničena i část interiéru včetně unikátních varhan. Báli jsme se, že tyto malé, ale velmi cenné varhany budou nenávratně ztracené. Ukázalo se však, že jejich podstatná část nebyla zničena úplně, ale jen více či méně poškozena.
V roce 2006 tak mohla firma Organa v Kutné Hoře zahájit restaurování tohoto památkově chráněného nástroje. Nyní po čtyřech letech jsou rekonstrukční práce dokončeny a varhany se v současnosti instalují na kruchtě kostelíka.
Tyto jednomanuálové varhany mechanické zásuvkové soustavy jsou dílem Christiana Augusta a Carla Ernsta Reisse z Neugersdorfu a pocházejí z roku 1862. Nejen proto, že jsou jediným dochovaným nástrojem této významné varhanářské firmy na české půdě, ale také pro své odborně vysoce oceňované řemeslné a hudební kvality jsou národní kulturní památkou. „V Rumburku jsou za současných podmínek jediným nástrojem schopným náročnější interpretace klasické varhanní literatury,“ píše odborník na varhany z Národního památkového ústavu v Ústí n. L. PhDr. Vít Honys.
Na náročném financování restaurace ve výši 1.667.190 Kč se podílel Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Rumburku, Česko-německý fond budoucnosti, město Rumburk, Ústecký kraj, Ministerstvo kultury ČR a Jeronymova jednota ČCE. Náš dík patří také mnohým drobným dárcům z Čech i německého Saska.

Prosíme, přijměte pozvání a přijďte v sobotu 12. prosince v 17.00 hodin na děkovný varhanní koncert v podání varhaníka Jiřího Chluma. Bude to možná vůbec první koncert těchto varhan pro veřejnost a chceme jím vyjádřit díky městu Rumburk i všem ostatním dárcům a vlastně všem, kdo nás po požáru kostela podporovali.

Filip Šimonovský

Tisk Tisk | E-mail E-mail