Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Sborník Mandava neztrácí dech

I přes nepřívětivé ekonomické klima Kruh přátel muzea Varnsdorf nadále pokračuje ve vydávání vlastivědných publikací o našem regionu. Od druhé poloviny 90. let se každoročně na podzim setkáte s novým sborníkem vlastivědných zajímavostí, počínaje rokem 2004 v jednotné grafické úpravě a s názvem MANDAVA – Vlastivědné čtení z Varnsdorfu a Šluknovského výběžku.
Do MANDAVY 2009 se redakčnímu kolektivu (M. Havlíček, F. Mágr, J. Zbihlej) podařilo shromáždit přes dvě desítky statí, a to jak od autorů osvědčených z předchozích vydání – mj. M. Grisa, K. Mágrová, M. Plekanec, F. Sajdl, M. Šebek, M. Veselý, ze zahraničí Ch. Boguszowa a E. Wünsche, tak i od nově získaných spolupracovníků.
Zajímají vás výsledky průzkumu podzemí rumburské Lorety? Člen badatelského týmu Přemysl Brzák pro čtenáře sborníku připravil zprávu, která do podzemních loretánských prostor nahlíží i prostřednictvím fotografií a podrobných plánků.
A další témata na stránkách Mandavy? Historie pohostinských zařízení na varnsdorfském Špičáku – všech třech, které bohužel nakonec vždy vyhořely. Okolnosti, za kterých se ve varnsdorfské firmě Strache tiskly jedny z prvních československých bankovek. Jak prosperovala a jak nakonec neslavně skončila sklárna ve Chřibské. Jak to bylo se zaniklou osadou Světlík u Horního Podluží. Drobné sakrální památky v Dolní Poustevně… Pokud vás tato návnada přiměje k četbě letošní Mandavy, určitě vás během čtenářské procházky od Chřibské po Dolní Poustevnu zaujmou i témata další.
Sborník se kromě toho neobejde bez pravidelné a oblíbené rubriky „Před sto lety – Varnsdorf a okolí v roce 1909″. Podle dobového tisku ji připravuje K. Fleknová. Zásluhou správců varnsdorfské meteorologické stanice se zase vždy seznamujeme se stručným přehledem počasí za předchozí rok. A když už jsme u těch seriálů: Pátým dílem byl letos ukončen cyklus článků J. Štěpánkové o stavebních prvcích podstávkových domů.
Veškeré aktivity spolku za uplynulou sezonu shrnuje na závěr knížky Ročenka KPMV 2008-2009.

Tisk Tisk | E-mail E-mail