Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Brtníkách vrcholí přípravy na vánoční svátky

brtniky001 Jára, Robert, Vašek, Míra, Bója, Eva, Martina, Maruška, Zuzka… Brzy je budu znát všechny. I oni mě poznávají, když znovu navštívím jejich Domov pro osoby se zdravotním postižením v Brtníkách.
Přijela jsem se podívat, jak se na vánoční svátky připravují chlapci. Ti se věnují v dílně chlapským věcem – připravují k prodeji na Adventní trhy do Rumburku, Ústí nad Labem a Prahy dřevěné hračky, poličky, ozdoby do květináčů, závěsy, náhrdelníky a další kouzelné předměty ze dřeva, které opracovávají, brousí, barví a lakují.
„Letos nás pozval na Adventní trhy krajský úřad a také ústředí Telefonica O2 v Praze, a tam budeme své výrobky prodávat,“ chlubí se Václav Provazník, který řemeslnou dílnu vede.
Chlapi toho moc nenamluví. Horlivě však kývají na můj dotaz, zda se jim v dílně líbí. Místo řečí mi darují přívěsek na krk ve tvaru sovy. Mají radost z toho, že i já mám radost. „Někdy je jich tu až dvanáct. Ne všichni tu tvoří. Někdy se jdou jenom podívat, přijdou i děvčata,“ vysvětluje pan Provazník.
Řemeslná dílna je vhodnou alternativou k dílně výtvarné. Cíl je podobný, vést klienty k získání nových dovedností, procvičit ty již získané, a hlavně zvýšit sebevědomí klientů tím, že dokáží vytvářet věci, které ostatním přinášejí radost a užitek.
Se sovou na krku navštěvuji Adventní trhy v rumburské knihovně. Především jsem zvědavá, jak si vedou v prodeji klienti brtnického domova. Jejich dva stánky jsou plné krásných výrobků – krmítka z malovaných květináčů, obrázky na hedvábí, šátky, dřevěné hračky, přívěsky, ozdoby, obrázky, šperky.
„Zkusily jsme s děvčaty malovat na hedvábí, a to děvčata baví,“ říká paní Jolana Uhlířová, která vede výtvarnou dílnu. Děvčata se usmívají, když je chválím, všímám si, že návštěvníci nakupují. Kupuji si obrázek na hedvábí s velikým usměvavým sluníčkem. Až jej pověsím do okna, bude mně i mým hostům navozovat dobrou náladu. Vždy je upozorním na ruce, které jej vytvořily, protože nejenom my zdraví jsme schopni krásných věcí, které potěší.
Domov pro osoby se zdravotním postižením v Brtníkách je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje, který se velkou měrou podílí na jeho financování.
Zdena Ondrušová

Tisk Tisk | E-mail E-mail