Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Komise pro prevenci kriminality radí, jak se vyhnout podvodu

Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, využijí vaší neopatrnosti a okradou vás. V televizi nebo v rozhlase často slyšíme, jak lidé podvodem vydali dobrovolně neznámým osobám desetitisíce korun. Většinou zakroutíme hlavou a řekneme si, to se mi přece nemůže stát, já bych své peníze nikomu neznámému jen tak nedal. Aby se to nestalo, dodržujme následující rady.

‑Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.

‑Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.

‑Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout.

‑Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené, a tak můžete některé věci vyřídit bezpečněji.

‑Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.), nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte. Případně další možností je zavolat Policii ČR nebo městskou policii.

‑Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.

‑Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.

‑Důležitá telefonní čísla (policie 158, lékařská pohotovost 155, hasiči 150) mějte viditelně blízko telefonu.

‑Nepodvolujte se nátlaku k podpisu závažných dokumentů. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.

‑Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc, nabízí i bezplatnou právní poradnu.

Komise pro prevenci kriminality a sport

Městská policie Rumburk – Petr Mark

Tisk Tisk | E-mail E-mail