Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Střecha kostela sv. Jana Nepomuckého se dočkala částečné opravy

krecany1 Dominanta obce Staré Křečany, kostel sv. Jana Nepomuckého, se v listopadu 2009 dočkala další opravy. Římskokatolická farnost Staré Křečany se kvůli havarijnímu stavu pustila do opravy střechy hlavní lodi. Po odkrytí krytiny bylo zjištěno ještě větší poškození nosných trámů dřevokazným hmyzem a houbami, než se předpokládalo.

Stavební práce na obnově kostela sv. Jana Nepomuckého dosáhly výše 950 tisíc korun. Příspěvek na obnovu poskytl Ústecký kraj, Ministerstvo kultury ČR, Biskupství litoměřické, Obec Staré Křečany a soukromí dárci.

Kromě vlastní obnovy kostela sv. Jana Nepomuckého nechala Římskokatolická farnost Staré Křečany v loňském roce vypracovat stavebně-historický průzkum stavby a realizační projektovou dokumentaci na kompletní obnovu střechy. Vydána byla také česko-německá populárně-naučná brožura o stavební historii a uměleckém významu kostela sv. Jana Nepomuckého. K dostání je v rumburské Loretě.

Stav střechy kostela sv. Jana Nepomuckého je havarijní. V roce 2008 došlo vlastní vahou ke zřícení části střešního pláště. Ve stejném roce došlo k zahájení stavební obnovy barokní sakrální stavby z let 1736-1741. Římskokatolická farnost Staré Křečany podala již další žádosti o dotaci na letošní rok. Na dokončení obnovy jižní části střechy, která je v kritickém stavu, potřebuje podle rozsahu prací zajistit od 850 tisíc do dvou milionů korun. Příznivá zpráva přišla koncem roku 2009 z německé nadace Kirche in Not, farnost může již nyní počítat s jejím příspěvkem ve výši 250 tisíc korun. Celková obnova střechy byla projektantem stanovena na 8 mil. Kč.

Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail