Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Unikátní barokní plány poputují z rumburské Lorety do Senátu ČR

V rumburské Loretě do konce ledna probíhá ojedinělá česko-německá výstava „Architektonické návrhy Johanna Lucase von Hildebrandta“, která vypráví dosud neznámé příběhy ze stavební historie a barokní architektury Šluknovska.

Ojedinělý autorský počin v rumburské Loretě ocenil znalec barokní architektury Ing. Petr Macek z Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Zvláště cenné jsou podle něj stavební plány pro vstupní budovu Lorety a křížovou chodbu. Slavný rakouský architekt J. L. Hildebrandt pro Rumburk totiž navrhl nepříliš častý oválný půdorys ambitu se čtrnácti kaplemi, který přesahuje hranice českého barokního umění. Inspiraci zřejmě našel u návrhů svého italského učitele Carlo Fontany pro římské chrámy. Vstupní budova, která měla sloužit jako internát pro sedm chlapců – zpěváků, zase měla mít podobu velkolepého paláce, podobného šlechtickým zámkům ve Vídni. Stavební plány pro rumburskou Loretu nakonec nebyly realizovány. Majitel rumburského panství a diplomat kníže Anton Florian z Liechtensteina, který byl ve službách císaře Karla VI., je odmítl jako příliš pompézní a drahé. Návrhy na dlouhá staletí skončily zapomenuty ve vídeňských archivech. Odborníci plány opomíjeli, protože se vymykaly ostatní Hildebrandtově tvorbě. Ve sbírkách vídeňské Albertiny je teprve roku 2006 znovu určil německý kunsthistorik Dr. Peter Heinrich Jahn z Mnichova. Rakouský dvorní architekt Johann Lucas von Hildebrandt pro Šluknovsko vyhotovil i další návrhy, které byly určeny pro panství Aloise Thomase Raimunda z Harrachu. Hildebrandt vypracoval původní nerealizovaný plán kostela v Jiříkově. Realizace se dočkal teprve jeho návrh architektury oltářů v kostele ve Starých Křečanech.

Prostřednictvím dobových plánů a velkoformátových fotografií se seznamuje návštěvník se stavbami, které byly J. L. von Hildebrandtem a jeho žákem J. G. Aichbauerem z Prahy postaveny ve Šluknovském výběžku v 1. polovině 18. století. Výstavu doplňuje doprovodný program komentovaných prohlídek, přednášek pro veřejnost, skládanek, brožur a exkurze.

„Výstava se v únoru přesune do saského Neugersdorfu. Mezi 13. až 30. dubnem se objeví v předsálí hlavního jednacího sálu Senátu ČR v Praze. Představí se také v obcích, v nichž byly realizovány, nebo se měly realizovat Hildebrandtovy a Aichbauerovy architektonické plány, například v Jablonném v Podještědí, Starých Křečanech, Jiříkově a Jilemnici. Nastálo bude instalována ve Starých Křečanech,“ uvedla průvodkyně z rumburské Lorety Barbora Hildebrandtová a připomíná, že další z komentovaných prohlídek proběhne již ve čtvrtek 21. ledna od 15.00 hodin. Sraz účastníků je přímo v Loretě. Na výstavu navazuje populárně-naučná přednáška Mgr. Kláry Mágrové, která se uskuteční v úterý 26. ledna od 18.00 hodin v malém sále Městského divadla ve Varnsdorfu. Pořádá ji Kruh přátel muzea Varnsdorf.

Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail