Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Lidé již adoptovali 444 lososů

rybicka1 V polovině prosince minulého roku se v Národním parku České Švýcarsko rozjel ojedinělý projekt na podporu návratů lososů do našich řek. Prostřednictvím dárcovské DMS mohou lidé přispět na adopci lososího potěru, který bude na podzim vypuštěn i s ostatními adoptovanými rybkami do řeky Kamenice. Zatím se za měsíc a půl podařilo vybrat přes dvanáct tisíc korun, což stačí na adopci 444 lososů. Projekt však probíhá i nadále a dárci mohou přispívat na lososí adopci průběžně po dobu tří let. Prostředky ze sbírkového účtu spravovaného obecně prospěšnou společností České Švýcarsko budou čerpány vždy na podzim, výhradně na nákup lososů.

Podzimní vypouštění lososů do řeky Kamenice je doplňkový program k tradičnímu jarnímu vypouštění lososího plůdku. Na podzim jsou vypouštěny odrostlejší rybičky, které narozdíl od plůdku pro řadu predátorů již nejsou atraktivní a lze předpokládat, že jejich naděje na přežití je vyšší. Po vypuštění mladí lososi nejprve jeden až dva roky setrvávají ve svém novém domově, poté se vydají na cestu do Atlantiku. Přeživší lososi se pak pokusí o návrat do domovských vod, aby zde založili novou generaci. Reintrodukční program v minulosti již přinesl výsledky v podobě opakovaných návratů těchto pozoruhodných ryb.

Jak se mohou lidé do programu zapojit?

Lidé mohou adoptovat svého lososa zasláním DMS ve formátu DMS (mezera) NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Cena dárcovské SMS je 30 Kč, z toho 27 Kč bude připsáno na sbírkový účet a 3 Kč jsou náklady operátora.

Bližší informace zájemci najdou také na internetových stránkách www.navratlososu.cz, kde si mohou mimo jiné zdarma stáhnout také tapetu na mobilní telefon. Informace o průběhu sbírky najdou dárci také na stránkách Správy Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz.

Tisk Tisk | E-mail E-mail