Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Opuštěná zvířata nejsou Rumburským lhostejná

pejsek1 Soucit a láska ke zvířatům nejsou Rumburákům cizí. Svědčí o tom i množství příspěvků a sponzorských darů, které od laskavých dárců putují do Záchytných kotců v Rumburku na jejich opuštěné psí a kočičí obyvatele.

Letošní rok byl množstvím a velikostí příspěvků a pomoci rekordní. Podle vedoucí zařízení Ivy Michalů má na tom velkou zásluhu firma Ratio a Dům dětí a mládeže Rumburk, kteří již třetím rokem pořádají pro opuštěná zvířata sbírku Vánoce pro útulek. „Díky jejich aktivitě se letos podařilo vybrat rekordních 11 tisíc korun, které zpříjemní život našim nešťastným psům a kočkám,“ zdůrazňuje Iva Michalů a dodává, že poděkování patří všem dárcům, i anonymním, kteří přispěli jakýmkoliv dárkem. „Jednou je to pytel krmení, jindy hračky, deky nebo pamlsky. Velkou pomocí pro nás a radostí pro pejsky jsou i ti, kteří je chodí dobrovolně venčit. Všem těmto lidem mnohokrát děkujeme za pomoc a laskavost,“ dodává.

Významnou pomoc představují pro pracovnice kotců i městští a státní policisté a hasiči. „Pomáhají nám nad rámec svých povinností, a to nejen při odchytu psů a agresivních zvířat, ale i v jiných mimořádných situacích. Nedávno například několik policistů a hasičů skočilo do ledové vody pro polozmrzlou kačenu, jindy zase bez nějakých vytáček vlezou oknem do polorozpadlé boudy plné psích výkalů pro týraná a zanedbaná štěňátka. Pomáhají nám všude tam, kde naše síly a možnosti nestačí a bez jejich pomoci by mnoho zvířat uhynulo nebo ještě dlouho strádalo,“ přiznává vedoucí Michalů.

Dočasnými obyvateli Záchytných kotců v Rumburku nejsou však vždy jen opuštění nebo týraní psi a kočky, ale občas se tu objeví i nějaký zajímavý »cizinec«. „Naší největší raritou, která letos v útulku alespoň na čas pobyla, byla koza Emča, která se ztratila majitelům z Rumburku. Naštěstí se majitel brzo našel, přestože si ještě ani nestačil všimnout, že jeho Emča se sama vydala na výlet a není ve svém chlívku,“ vypráví s úsměvem Iva Michalů. Vzpomíná i na krkavce Vašíčka, který se tak rychle v kotcích zabydlel, že se brzy naučil štěkat, a to hned v několika psích jazycích. Pozdvižení vzbudil srnec Damián, nebo kačena čínská, kterou vylovili z Mandavy omrzlou, ale i lasička a devět ježků.

Jen za loňský rok prošlo záchytnými kotci v Rumburku 221 psů, z nichž se pouze 46 vracelo původnímu majiteli. Do pěstounské péče se dostalo 146 psů. Sedm desítek odchycených koček bylo nejdříve ošetřeno a vykastrováno, poté byly vypuštěny tam, kde byly nalezeny. „Jsou to převážně divoká zvířata a my se nemůžeme o všechny starat a doufat, že pro ně najdeme nové majitele. Jejich kastrací zabráníme dalšímu rozmnožování a jinak dál žijí v pohodě ve volné přírodě. Jen 23 kočiček, převážně koťat, našlo nový domov u pěstounů.“

Ježci byli předáni do lesnické školy a koza Emča se vrátila majiteli. O kačenku se postaral jeden zájemce z Rumburku, který si ji vzal na vychování, a krkavec, kterému divoké prase ukouslo kousek letky, se po uzdravení s veselým štěkotem vrátil do volné přírody.

Tisk Tisk | E-mail E-mail