Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Město Rumburk rozjelo v loňském roce projekt Podpora terénní práce

Od loňského května působí v Rumburku sociální pracovník pro terénní práci. Ten sám aktivně vyhledává a kontaktuje osoby žijící v sociálně vyloučených komunitách, nabízí jim poradenské služby v bytech i na ulici, neustále mapuje a objevuje další místa, kde se zdržují osoby, kterým hrozí sociální vyloučení. Tato práce je dlouhodobá a vyžaduje mnoho trpělivosti a znalosti lokality.

Lidé se již naučili kontaktovat pracovníka přímo na ulici i v poradně na Městském úřadě v Rumburku. A množství návštěv narůstá. Za prvních osm měsíců provozu využilo tuto službu 334 osob, z toho 141 mužů a 193 žen. Většina klientů se díky velkému množství problémů vrací opakovaně. Celkem došlo k 802 kontaktům, při nichž poskytl terénní pracovník 1142 druhů poradenství. Ten také za dobu své působnosti objevil v Rumburku 74 osob bez přístřeší a pro 56 již zprostředkoval ubytování, zejména v Azylovém domě v Rumburku. Některým se podařilo sehnat vlastní byt, nebo ubytování v domově pro matky s dětmi. Stále jsou však v Rumburku lidé bez domova a lze předpokládat, že mohou přibývat i další. Řešením této situace by bylo zřízení azylového domu pro matky s dětmi. S těmi, kteří jsou ubytováni v azylovém domě, je terénní pracovník stále v kontaktu a i nadále jim pomáhá při řešení jejich životní situace. Přitom úzce spolupracuje s vedením azylového domu a se společností Cedr Krásná Lípa, která toto zařízení provozuje. Jejich služby se ideálně doplňují. Spolupráci si pochvaluje i s paní Šafusovou z Občanské poradny Varnsdorf, a další, více jak desítkou spřátelených a spolupracujících organizací.

Projekt Podpora terénní práce je financován z prostředků státního rozpočtu České republiky, určených na realizaci programu Předcházení sociálního vyloučení a odstraňování jeho důsledků, program A, poskytovaných Úřadem vlády ČR.

Poskytnuté služby sociálním terénním pracovníkem v roce 2009
Služba Počet případů
Řešení problémů s bydlením 116
Dlužní poradenství 104
Vyřizování sociálních dávek 96
Sepsání dopisů (převážně k soudu a jeden bankrot) 94
Vypisování formulářů na úřady 77
Řešení problémů se zaměstnáním 83
Pomoc při vyřizování platných dokladů 48
Pomoc při řešení exekuce 16
Ostatní poradenství 28
Doprovod s uživatelem služby 73
Tisk Tisk | E-mail E-mail