Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Odlehčovací služba je konečně tady

Na konci minulého roku se mi dostal do rukou letáček s nadpisem Komunitní centrum Krásná Lípa Kostka – Odlehčovací služby. V duchu jsem si řekla: „konečně je tady“. Další sociální služba na severu, která zde chyběla a je velmi potřebná pro lidi, kteří pečují o své blízké a potřebují pomoci s péčí o člena rodiny a jim samotným odlehčit.

Odlehčovací služby nabízí pomoc například při oblékání, krmení, při osobní hygieně, pohybu, doprovodu do školy, zaměstnání, k lékaři, pomáhají při zájmových aktivitách a při využití volného času, ale také při zajištění chodu domácnosti. Poskytují sociálně-terapeutické činnosti, nacvičují motorické, psychické a sociální schopnosti a dovednosti. Pro přepravu používají vlastní automobil a nezapomínají ani na děti, pro ty jsou v autě autosedačky.

Služba je to terénní a ambulantní. Terénní je poskytována v přirozeném prostředí domova klienta. Ambulantní je otevřena od února v prostorách Domu s pečovatelskou službou v Krásné Lípě každou středu od 8 do 12 hodin. Služby lze sjednat pravidelně nebo je využívat nárazově v případě aktuální potřeby. Cena služby je 60 Kč za hodinu, může být hrazena z příspěvku na péči.

Dobře vím, čím pečující osoba prochází. Sama jsem se starala celodenně o svoji babičku, která byla na invalidním vozíku a těžce nemocná. Mnoho hodin strávených u doktorů, v lékárnách, na úřadech. A to neustále v napětí, jestli je babička v pořádku, nemá zrovna hlad, nepotřebuje na toaletu či cokoliv dalšího. Vždycky jsem přemýšlela, jak vše časově sladit a přitom se stresovala, abych byla co nejdříve u babičky. Její zdravotní stav se zhoršoval a péče byla náročnější a náročnější. Ráno jsem měla kruhy pod očima z několika probdělých nocí a stejně jsem musela fungovat. Celkově jsem byla unavená, vyčerpaná.

Zvládala jsem vše díky tomu, že mi pomáhali další členové rodiny. O babičku jsem pečovala s velikánským srdcem a ke konci jejího života s velikým vypětím sil. Věděla jsem, že potřebuji další pomoc. Neměla jsem skoro vůbec čas na sebe, na svoje záliby, nikam jsem nechodila. Jsme jen lidé a naše psychické a fyzické síly nejsou nevyčerpatelné. Potřebujeme odpočinek k načerpání dalších sil, elánu a hlavně se zbytečně netrápit s obavou o své blízké.

Pokud bych byla dnes ve stejné situaci, měla bych se na koho obrátit. Projekt je financován z evropského sociálního fondu z OPLZZ a rozpočtu ČR.

Informace pro objednání služby na tel. 777 291 359 – dopoledne, e-mail: odlehcovacisluzby@krasnalipa.cz.

Tisk Tisk | E-mail E-mail