Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Starosta přepustil své křeslo dětem

Jak vypadá rumburská radnice? Kdo jsou lidé, kteří zde pracují? A jak to vlastně všechno funguje? To jsou otázky, před které byli postaveni žáci devátých tříd Základní školy U Nemocnice během své výuky. Pro odpovědi si došli se svou učitelkou Věrou Ruttovou přímo na městský úřad. Průvodkyní jim byla tisková mluvčí Dagmar Žáková.

První kroky návštěvníků vedly rovnou za starostou města Jaroslavem Sykáčkem. Děti si tak mohly udělat představu o tom, jak vypadá místo, odkud se město řídí, kde se odehrávají zásadní a důležitá rozhodnutí, která ovlivňují celý jeho chod a jeho budoucnost. Starosta se v rozhovoru s mladými lidmi rozpovídal o tom, jak těžké a zodpovědné je vést město, a mimo jiné i přiznal, že být starostou je mnohdy těžší, než být senátorem. Než žáci nechali starostu napospas jeho starostem, vyzkoušeli si někteří z nich, jaké to je posedět za stolem nejvýše postaveného muže ve městě a alespoň na chvíli si užívali pocitu muže číslo jedna.

„Děti nás překvapily svým zájmem, ale i množstvím poměrně fundovaných dotazů. Zajímaly se o spoustu věcí, například o budování dopravního průtahu města nebo o opravy škol a školek, ale diskuze se rozhořela i kolem úklidu sněhu na rumburských chodnících. K našemu překvapení se na nás nesesypala vlna kritiky, ale naopak tito mladí lidé přišli s tím, že mnoho lidí diskuzi okolo zimního úklidu zbytečně vyhrocuje a že dělají mnoho povyku pro nic,“ podotýká Dagmar Žáková.

Prohlídka městského úřadu zabrala návštěvníkům téměř dvě hodiny. A jejich cesta skončila tam, kde začala – v obřadní síni. „Pozvat je do obřadní síně mělo svůj symbolický význam,“ vysvětluje tisková mluvčí. „Chtěla jsem, aby pochopili, jak moc je tato místnost důležitá pro každého člověka žijícího v Rumburku. Vždyť zde lidé poprvé vstupují do manželství, jejich děti jsou zde přivítány jako občánci města, konají se zde mimořádné akce, setkávají se zde zástupci města s vyznanými hosty, senioři zde slaví svá životní jubilea. Navíc je zde prostor pro debatu, a tak jsem tady mohla žáky seznámit i s historií Rumburku, s historickými událostmi, které ovlivnily jeho rozvoj a vývoj, připomněla jsem jim památky, kterými se město může pyšnit, až jsme skončili v současnosti. A zbylo nám ještě dost času na to vysvětlit, jak vlastně městský úřad funguje, jaký je rozdíl mezi státní a obecní správou, jak se volí management každé radnice a k čemu máme zastupitelstvo a radu obce,“ vysvětluje mluvčí úřadu.

Otázek i odpovědí bylo hodně a diskuze nebrala konce ani poté, co dětem skončilo vyučování. Nakonec se všichni rozešli s tím, že příští návštěva se bude konat na půdě jejich školy a že si to tam s tiskovou mluvčí doříkají.

„Jako bývalá kantorka jsem se na setkání s dětmi velmi těšila. A musím říct, že z jejich návštěvy jsem byla nadšená. Byli to skvělí mladí lidé a doufám, že jsem se s nimi neviděla naposledy. Kdo ví, třeba byl mezi nimi i budoucí rumburský starosta,“ dodává se smíchem Dagmar Žáková.

deti-u-starosty1

Jaké to je posedět si v křesle starosty Rumburku si mohli vyzkoušet žáci Základní školy U Nemocnice při své návštěvě radnice. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail