Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ředitel gymnázia: „Už nás čeká jen zkrášlování“

Rumburk • Druhá etapa rekonstrukce rumburského gymnázia je téměř u konce. A ředitel školy Roman Kroutil již plánuje etapu třetí, tak trochu zkrášlovací.

Poslední etapa rekonstrukce školy by se měla soustředit především na obnovu interiérů této stoleté budovy. Zásadní opravy budou potřebovat všechny dřevěné prvky, tedy dveře a obložení, ale také parketové podlahy. Součástí rekonstrukce by měla být i výmalba všech zdí.

„Doufám, že tuto zkrášlovací etapu ještě zažiji,“ směje se ředitel Roman Kroutil. „Rád bych viděl školu zcela opravenou zevnitř i zvenku, moderně zařízenou a krásnou, a přitom, aby v ní i nadále zůstal ten romantický duch prvorepublikových dob,“ dodává.

Ke splnění těchto snů však povede ještě dlouhá cesta. Budova školy je majetkem Ústeckého kraje a ten také rozhoduje, kdy a v jakém rozsahu se může škola rekonstruovat. Přitom v minulých letech se kraj k rumburskému gymnáziu zachoval štědře. V roce 2006 financoval ze svého rozpočtu částkou šesti milionů korun rekonstrukce všech rozvodů elektrických a datových sítí školy. V roce 2009 proběhla druhá fáze rekonstrukce, která si vyžádala dalších 56 milionů korun. Tato částka však již pocházela z větší části ze zdrojů Evropské unie, kraj se podílel na financování devíti procenty z celkové sumy. „Na první pohled každého, kdo jde kolem školy, upoutá nová fasáda, ale pro nás je nejdůležitější, že škola má po rekonstrukci v pořádku všechna střeva,“ vysvětluje s lehkou nadsázkou Roman Kroutil. „Mít nová střeva“ znamená, že budova má zcela nové rozvody, odpady, topení a vzduchotechniku. Zrekonstruována jsou sociální zařízení a toalety, do všech tříd byla zavedena teplá voda.

Významnou změnu zaznamenala školní jídelna. Dlouhé roky se zde vyvářely obědy pro žáky školy, ale i pro mnoho strávníků z okolí. Dnes se zde jídlo pouze vydává, jídelna se změnila jen na výdejnu jídla. „K tomuto kroku jsme museli přistoupit na základě požadavků hygieniků. Naše kuchyně neodpovídala jejich předpisům už několik let, ale získali jsme od nich dočasnou výjimku do doby rekonstrukce,“ vysvětluje Roman Kroutil. Na současný výdejní systém si však nikdo nestěžuje. Naopak, jídlo od vilémovského podnikatele si všichni pochvalují. „Na výběr máme denně ze dvou jídel, objednávky a platby řešíme přes internet a výdej jídla přes čipové karty. Tento systém si nemůžeme vynachválit,“ pochvaluje si ředitel školy.

Ale největší radost všem příznivcům rumburského gymnázia udělala rekonstrukce auly, především opravy okenních vitráží. „Je to nejkrásnější a nejdůležitější místnost gymnázia, v níž se po celá desetiletí odehrávají nejzásadnější okamžiky školy. Setkáváme se tady se svými partnery a hosty z jiných škol, pořádáme zde přednášky a prezentace žákovských prací. A po desítky let se zde pořádají koncerty vážné hudby, které se staly samozřejmou součástí rumburského kulturního života,“ dodává Roman Kroutil.

Právě aula gymnázia bude místem, kde druhá etapa rekonstrukce školy skončí, a to v úterý 23. března houslovým koncertem Jaroslava Svěceného. Nová škola tak naváže na starou tradici, což je jedním ze splněných snů ředitele gymnázia Romana Kroutila.

pult1

Součástí rekonstrukce budovy gymnázia bylo zrušení školní kuchyně a vybudování nové větší jídelny. Foto: archiv školy

Tisk Tisk | E-mail E-mail