Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Senioři se po roce dočkali krásného nového bydlení

Šluknov • Zbrusu nové dvoulůžkové pokoje, sociální zařízení, rehabilitační místnost a pokoj pro aromaterapii, balneologická vana, ale především pohodlné a důstojné zázemí, na to vše přes rok čekaly téměř čtyři desítky klientů Domova důchodců ve Šluknově.

Pavilon 2 šluknovského domova důchodců prošel během minulých třinácti měsíců zásadní rekonstrukcí, během níž zůstaly na svém místě jen obvodové a nosné zdi, a po níž ze staré, studené a nehostinné budovy vyrostlo moderní přepychové zdravotnické zařízení.

„Cílem celé rekonstrukce bylo zvýšení standardu a kvality ubytovacích služeb,“ vysvětluje architekt Jiří Cobl. „Upřednostnili jsme kvalitu před kvantitou, takže poklesl i počet lůžek z původních 68 na 43, ale výsledkem je vybudování několika obytných buněk se dvěma dvou a třílůžkovými pokoji a jedním společným sociálním zařízením. Součástí projektu je i nově vzniklé zázemí pro lékařský i ošetřovatelský personál a místnosti pro rehabilitační a léčebnou péči,“ dodává.

Při stavebních pracích si stavbaři chvílemi připadali i jako archeologové. „Při přestavbě jsme odhalili pozůstatky dalších tří zásadních rekonstrukcí, které nebyly v původních plánech vyznačeny a které pro nás byly velkým překvapením. Například při odkrytí podlahy ve sklepě jsme narazili na další podlahu, našli jsme i pozůstatky po zbouraných zdech, o kterých nikdo neměl ani pojetí,“ vzpomíná Jiří Cobl. Rekonstrukcí také prošla budova bývalé kotelny, která se proměnila na moderní společenskou místnost s barem, balkonem a tanečním parketem.

„Naši klienti byli na to přechodné období ubytováni ve šluknovské městské ubytovně v Království, což se jim zpočátku líbilo a brali to jako zajímavý výlet. Ale časem se i jim začalo stýskat a v posledních týdnech se už nemohli dočkat a pořád nás bombardovali otázkami, kdy už se budou moci vrátit zpátky,“ vysvětluje s úsměvem ředitelka Domova Dagmar Hluchá a přiznává, že čekání bylo již dlouhé i pro samotný personál. „Jsme velmi vděční městu Šluknov, že nám poskytlo možnost přežít ten rok v jejich zařízení, ale i tak to pro nás bylo náročné, zejména po technické stránce. V budově není výtah, takže manipulace s některými klienty byla obtížná, museli jsme sem třikrát denně vozit jídlo, odvážet špinavé prádlo. Ale poprali jsme se s tím statečně a odměnou nám je toto nádherné zařízení,“ dodává nadšeně.

Celou rekonstrukci financoval ze svých zdrojů Ústecký kraj, a to částkou 33 milionů korun, z nichž 25 spolkla přestavba pavilonu 2. Stavba byla zahájena v lednu minulého roku, do provozu byla po kolaudaci budova uvedena koncem února roku 2010.

Tisk Tisk | E-mail E-mail