Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Josífkovi Poláčkovi od srdce k srdci

Je to již pěkná řádka let, co jsem se poprvé setkala se známým varnsdorfským výtvarníkem, tehdy mým kolegou v oddělení propagace podniku Velveta Varnsdorf a až dosud mým vzácným přítelem panem Josefem Poláčkem. Toto setkání změnilo můj život.

S jeho milou paní Jitkou nám svědčil na svatbě. Díky jemu jsem začala kreslit – nejdříve ovlivněna jeho stylem, později jsem našla svůj vlastní styl a začala s přáteli vystavovat. Naše rodinné přátelství trvá již čtyřicet let.

Josífek rozdává radost svými obrázky, kresleným humorem, pohádkami pro děti, ex libris, svými novoročními „Bonbóny“, které každoročně připravuje a rozdává pro přátele nejmilejší. Jeho obrázky dokáží vždy a za každých okolností vzbudit dobrou náladu a pohladit dušičku.

Josífku, děkujeme Ti za všechnu tu vytvořenou krásu a přejeme Ti hlavně pevné zdraví, dobrou náladu, kterou vždy rozdáváš plnými hrstmi, lásku a přátelství od všech, kteří Tě mají rádi, a milost múz, ty ať Tě obletují a milují jako doposud.

Grafik, ilustrátor a publicista Josef Poláček v letošním březnu slaví své významné životní jubileum (nar. 1925, Chábory u Dobrušky.) Po roce 1945 vystudoval na Státní grafické škole v Praze. V roce 1949 se stal ředitelem Okresního osvětového domu v České Lípě. Od roku 1959 až do svého odchodu na odpočinek pracuje jako vedoucí kulturního zařízení ve Varnsdorfu jako redaktor časopisu a výtvarník. Svoji uměleckou tvorbu věnuje zejména grafice a karikatuře. Je členem Unie výtvarných umělců, České unie karikaturistů a Syndikátu novinářů ČR. Uspořádal více než čtyři desítky samostatných výstav a zúčastnil se více než stovky společných výstav doma i v zahraničí. Jeho grafiky a kreslené vtipy vyšly ve více než 150 časopisech a novinách. Vysokou výtvarnou úroveň mají jeho ex libris.

Zdeňka Ondrušová

  polacek1_0

Výtvarník Josef Poláček převzal z rukou varnsdorfského starosty a svého jmenovce Josefa Poláčka čestné občanství. Foto: liju

Tisk Tisk | E-mail E-mail