Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Lužická nemocnice se postupně modernizuje

Rumburk • Přestože vedení Lužické nemocnice a polikliniky investovalo vloni do rekonstrukcí a oprav nemocničních budov značnou sumu peněz, skončilo hospodaření společnosti s více jak jeden a půl milionovým ziskem.

„Hospodaření společnosti Lužická nemocnice a poliklinika, a.s. skončilo za rok 2009 se ziskem mírně přes jeden a půl milionu korun po zdanění, a to i přesto, že jsme významně investovali do oprav a rekonstrukcí,“ uvádí předseda představenstva a ředitel nemocnice Darek Šváb. Zisk však bude použit opět v nemocnici.

Rekonstrukce a opravy budov se v minulém roce dotkly nejvíce areálu interny V Podhájí, kde byla nově zrekonstruována, mimo jednoho, všechna sociální zařízení pro pacienty i zaměstnance. Koupelny byly upraveny tak, aby byly přístupné také pro imobilní pacienty a manipulace s nimi byla pro zdravotnický personál snazší. Toalety jsou přizpůsobeny i pro vozíčkáře. V letních měsících se podrobila celkové přestavbě hlavní hala pavilonu, která slouží současně jako čekárna interních ambulancí a společenský prostor pro návštěvy.

„Práce na modernizaci nemocnice se nezastaví ani v tomto roce. Na areálu V Podhájí se letos budeme snažit provést opravu výtahu, doplnit nová elektrická polohovací lůžka a vybavení pacientských pokojů na stanici ošetřovatelských lůžek a pokračovat v opravách a vybavení ambulancí a dalších společných prostor. Kromě interiérů budovy chceme pokračovat i na úpravách zahrady a lesoparku, na oplocení areálu a na zastřešení venkovní terasy. První etapa úprav proběhla už minulý rok,“ vypočítává Darek Šváb.

„Nejde jen o to, aby okolí interního pavilonu vypadalo hezky, ale především o to, aby mohli pacienti během pobytu v nemocnici v letních měsících odpočívat na čerstvém vzduchu. Ze svého dětství mám v paměti, jak byl celý areál udržovaný a krásný. Nemocnice měla dokonce i vlastního zahradníka. Snad se nám to podaří dát do pořádku alespoň z části tak, jako to bylo dříve. Celý areál byl původně sanatoriem a byla by velká škoda nevyužít takové možnosti, když už je tu máme,“ dodává.

Na chirurgickém pavilonu budou letos probíhat stavební úpravy pro instalaci nového CT zařízení. „To bude znamenat přesun některých provozů do jiných prostor v rámci budovy. Mimo to by mělo dojít i zde k doplnění nových elektrických polohovacích lůžek a vybavení pacientských pokojů na oddělení gynekologicko-porodnickém a dětském a k vybavování novým nábytkem sesteren a některých ambulancí a prostor pro pacienty,“ doplňuje Darek Šváb.

Zásadní změny však čekají budovu polikliniky. „Původní záměr prodat tuto budovu jsme zavrhli a rozhodli se naopak budovu postupně zmodernizovat a sestěhovat do ní naše ambulance, které nemusí být v komplementu lůžkových oddělení. Naši pacienti to přece jen mají na polikliniku do centra blíž, než do areálů nemocnice. V první fázi se to určitě dotkne ambulancí gynekologie, neurologie, plicního a kalmetizace,“ vysvětluje Darek Šváb.

V tuto chvíli probíhají v budově opravy sociálních zařízení a prostor gynekologické ordinace v prvním patře. Další opravy se připravují.

Tisk Tisk | E-mail E-mail